FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Plzeň - FCSL 1:3
30.03.2024

Skvělý výkon! Slovan zaskočil Plzeň a zvítězil 3:1, dvakrát se trefil Kulenović

Šimon Knopp
Liberec/Plzeň - Libereckým fotbalistům přisoudil los po reprezentační pauze těžkého soupeře. V rámci 26. kola české nejvyšší soutěže se totiž představili na hřišti třetího týmu tabulky, Plzně. Přesto svěřenci trenéra Luboše Kozla povzbuzeni poslední vzájemnou výhrou 3:0, odehráli velmi povedené utkání. Po brance Chaluše a dvou trefách Kulenoviće se mohli radovat z vítězství 3:1 a zisku všech tří bodů!
26.kolo, sobota 30.3.2024, 15:00
FC Viktoria Plzeň FC Viktoria Plzeň
1:3
(0:0)
FC Slovan LiberecFC Slovan Liberec
FC Viktoria Plzeň:

Jedlička - Paluska, Hejda (C), Jemelka - Cadu, Traore (66. Kopic), Kalvach, Souaré (76. Sýkora) - Šulc, Mosquera (58. Metsoko) - Vydra (66. Kliment)

Náhradníci: Tvrdoň - Sýkora, Kliment, Kopic, Řezník, Havel, Dweh, Metsoko

FC Slovan Liberec:

Vliegen - Mikula (C) (84. Lehoczki), Chaluš, Pourzitidis - Ghali (57. Fukala), Žambůrek, Prebsl, Preisler - Višinský (72. Doumbia), Kulenović (84. Rabušic), Tupta (57. Horský)

Náhradníci: Bačkovský - Lehoczki, Fukala, Penner, Varfolomejev, Doumbia, Kok, Horský, Rabušic

Branky: 67. Metsoko - 64. Chaluš, 69. a 79. Kulenović

Žluté karty: 2. Hejda, 34. Koubek (hlavní trenér), 72. Cadu - 30. Pourzitidis, 56. Ghali, 77. Kozel (hlavní trenér), 90+2. Žambůrek

Rozhodčí: J. Všetečka - K. Hájek, J. Váňa; VAR: T. Klíma; AVAR: D. Vodrážka

Diváci: 9718

O něco aktivněji v utkání začala domácí Plzeň. Do první příležitosti ke skórování se dostal v 8. minut po náběhu za obranu Vydra. Ovšem Vliegen dobře vyběhl a zmenšil mu úhel, což donutilo plzeňského útočníka pouze ke střele mimo tři tyče. O chvíli později se blýskl skvělým obranným skluzem Pourzitidis, kterému se povedlo zablokovat nebezpečný střelecký pokus. Na druhé straně zahrozil po rychlém brejku Tupta, jenž zpracoval přihrávku Žambůrka a hnal se směrem na Jedličku. Bohužel slovenský útočník nezakončil ideálně a míč skončil pouze v zámezí.

Ve 28. minutě vyslal jedovatou střelu zpoza vápna aktivní Tupta, Jedlička měl se skákavým pokusem problémy a dokázal ho vyrazit pouze před sebe. Dorážet se snažil ještě Chaluš, ale počínal si nedovoleně a byl mu odpískán faul. Ve zbytku prvního poločasu měla míč častěji na kopačkách Plzeň, ale proti obětavé obraně Slovanu se jí nedařilo prosadit. V první minutě nastavení způsobil rozruch souboj Ghaliho s Vydrou ve vápně, ale rozhodčí, i přes protesty domácích, penaltu nepískl a do kabin se odcházelo za nerozhodného stavu 0:0.

Po změně stran si musel hned dva důležité zákroky připsat Jedlička. Nejprve pouze vyrazil střelu Kulenoviće a následně se mu podařilo udržet hlavičku Višinského, která měla rovněž gólové parametry. V 54. minutě došlo ke srážce hlav Ghaliho a Mosquery. Oba hráči museli být ošetřováni a nakonec i střídáni, i když odcházeli po vlastních nohou, byli značně otřeseni. Po rohovém kopu z 64. minuty jsme byli svědky první branky. Nacvičený signál s přihrávkou do vápna dokázal posunout Prebsl na Matěje Chaluše. Liberecký obránce si pomohl v souboji tělem, zakončil a z malého vápna poslal Slovan do vedení 1:0.

Bohužel radost po gólu netrvala dlouho, protože v 67. minutě neudržel centr kroucený od branky Vliegen a vyrazil ho pouze ke Klimentovi. Plzeňský útočník rychle zakončoval a jeho pokus ještě do odkryté sítě usměrnil Idjessi Metsoko, 1:1. Ale Slovan se nevzdal a z dalšího rychlého brejku si vzal vedení zpět. Po centru do vápna vystoupal nejvýše do vzduchu Luka Kulenović, jenž razantní hlavičkou dostal balón do břevna za brankovou čáru, 1:2. Ještě více radosti bylo na liberecké lavičce o deset minut později. Luka Kulenović se vrhl mezi trojici fotbalistů a i s dávkou štěstí se prokličkoval sám před brankáře Jedličku. Ve velké šanci nezaváhal a zvýšil na 3:1 z pohledu Slovanu!

Plzeň se snažila ještě závěr utkání zdramatizovat, ale na teč Kopice si počíhal Vliegen. Stejně dobře si vedl i při zakončení Metsoka, který se snažil zády k brance překvapit libereckého gólmana. V dlouhém desetiminutovém nastavení se dostal ještě k zakončení z úhlu Cadu, ale i jeho pokus Vliegen vyrazil. Ve správný čas na správném místě byl Vliegen i u hlavičky Hejdy, která směřovala doprostřed brány. Slovan si následně zbytek utkání pohlídal a mohl se radovat z vůbec první venkovní výhry v tomto ligovém ročníku! Plzeň porazil 3:1 díky brance Chaluše a dvěma trefám Kulenoviće.

Fotogalerie

Zobrazit kompletní fotogalerii

Miroslav Koubek (FC Viktoria Plzeň): „Hráčům po stránce přístupu nic nevytýkám, makali. Nezvládli jsme klíčové situace a udělali jsme veliké chyby, tam je příčina porážky. Měli jsme jít do vedení 1:0 v první půli, kdy jsme hráli nátlakově, ale byli jsme málo efektivní. U první inkasované branky to byl signál Liberce, který dělá každý zápas. Připravovali jsme se na to pečlivě, nezvládnutá standardka z hlediska osobní zodpovědnosti. Dáme na 1:1 a mohli jsme se nadechnout k vítěznému marši, ale bohužel jsme udělali několik špatných řešení na rohu velkého vápna. Z toho rekrutuje rychlý protiútok, to je velká zbraň Liberce. Tento gól zápas rozhodl. Při třetí inkasované brance jsme zase byli ve stoperském prostoru nedůrazní. Ukázalo se, že nám pravděpodobně hodně chyběli dva klíčoví stopeři, kteří se vrátili nepoužitelní z reprezentačního srazu."

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Jsme spokojení, protože se nám poprvé v ligové sezoně povedlo vyhrát venku, navíc v Plzni, kde se nevyhrává lehce. Jsem rád, že jsme navázali na výkony, které jsme předvedli na Spartě a na Slavii, i když odtamtud jsme si výsledkově neodvezli nic. Tady jsme byli efektivnější, vstřelili jsme tři branky, a to rozhodlo. V první půli tolik šancí nebylo, na každé jedna větší. Tedy ten výsledek byl asi spravedlivý. My jsme si po dlouhé době pomohli rohovým kopem a dali gól. Důležité bylo, že po inkasované brance jsme hned odskočili druhým gólem. Ten třetí byl také důležitý, ale především naše reakce po obdržené brance byla klíčová. To, že jsme Plzeň nepustili do tlaku a oni to třeba neotočili úplně. Z tohoto pohledu jsem rád, jak mužstvo zápas odehrálo, a jsou to pro nás nesmírně cenné body."