FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Zlín - FCSL 2:1prod
28.02.2024

Slovan končí ve čtvrtfinále poháru, se Zlínem prohrál v prodloužení 1:2

Šimon Knopp
Zlín/Liberec - Svěřenci trenéra Luboše Kozla nastoupili na půdě Zlína v boji o semifinále českého poháru. Ovšem první poločas se jim nevydařil a po rychlé inkasované brance a červené kartě pro Doumbiu před sebou měli těžký úkol. Naději na úspěch vykřesal devět minut před koncem Pourzitidis. Po remíze 1:1 v základní hrací době následovalo prodloužení, ale v něm Liberec rychle inkasoval a výsledek otočit nedokázal. S MOL Cupem se tedy rozloučil ve čtvrtfinále, po porážce 1:2 se Zlínem.
Čtvrtfinále, středa 28.2.2024, 17:00
FC Zlín FC Zlín
2:1prod
(1:0)
FC Zlín:

Dostál - Holík (68. Vukadinović), Černín, Didiba, Bartošák - Nombil, Janetzký (113. Pidro) - Natchkebia (75. Cedidla), Slončík (75. Bužek), Fantiš (C) (88. Simerský) - Schánělec (68. Ikugar)

Náhradníci: Bachůrek - Cedidla, Pidro, Simerský, Bužek, Vukadinović, Ikugar

FC Slovan Liberec:

Vliegen - Mikula (C), Prebsl (61. Varfolomejev), Pourzitidis - Ghali (71. Penner), Žambůrek, Doumbia, Preisler (106. Fukala) - Višinský (76. Rabušic), Kulenović (61. Tupta), Horský (46. Chaluš)

Náhradníci: Hasalík - Fukala, Chaluš, Penner, Varfolomejev, Tupta, Rabušic

Branky: 11. Schánělec, 91. Janetzký - 83. Pourzitidis

Žluté karty: 55. Nombil, 59. Schánělec, 90. Simerský, 109. Vukadinović, 115. Pidro - 37. Žambůrek, 105. Chaluš

Červené karty: 95. Simerský - 45. Doumbia

Rozhodčí: V. Zaoral - I. Nádvorník, P. Antoníček; VAR: S. Volek, AVAR: J. Hurych

Diváci: 2466

Lépe utkání začali domácí, kteří se dostali do úvodní šance. Hned v první minutě Natchkebia trefil velmi dobře skákavý balón na hranici vápna a Vliegen musel předvést povedený zákrok, aby jeho dělovku vyrazil. Domácí byli i nadále při chuti a v jedenácté minutě se radovali z úvodní branky. Za obranu si naběhl Tomáš Schánělec na přihrávku Černína a sám před vybíhajícím gólmanem se nemýlil, 1:0. Po rohovém kopu z devatenácté minuty se Slovan hnal do rychlého brejku, ale Višinský ztratil rovnováhu a o balón přišel. Dožadoval se sice ještě faulu, ale hlavní sudí měl jiný názor a pokračovalo se dál ve hře.

Liberečtí fotbalisté se snažili na nepříznivý stav odpovědět. Po rohu hlavičkoval nebezpečně Prebsl, ale bránu o pár centimetrů minul. Nic na tom nezměnil ani Mikula, který mohl ještě jeho pokus dorážet, ale na míč těsně nedosáhl. Přesto byl Zlín i nadále nebezpečnější. Ve 32. minutě napřáhl k další střele Natchkebia a trefil tyčku liberecké branky. O tři minuty později se podařilo Slovanu vytvořit tlak ve vápně domácích. Vše vyústilo střelou Višinského, kterou dokázal zlikvidovat dobře postavený obránce Zlína. Další komplikace přišly ve 45. minutě, když byl vyloučen Doumbia po trefení soupeře míčem mimo hru. Zbytek utkání tedy musel Liberec dohrávat v deseti.

Slovan vstoupil do druhé půle aktivně, v úvodu si vypracoval několik slibných akcí, ale k zakončení se nedostal. Naopak do velké šance se dostal Slončík. Vliegen byl připraven a reflexivním zákrokem jeho hlavičku z bezprostřední blízkosti zneškodnil. Podobně si vedl i proti Holíkově střele z dálky, kterou vyrazil na roh. V 69. minutě se dostal k zakončení čerstvý Tupta, ale s jeho slabým pokusem si Dostál poradil. Zlín se postupem času více soustředil na obranu a hrozil především z rychlých brejků.

Devět minut před koncem měl Slovan roh a Marios Pourzitidis si skvěle ve vápně našel balón. Následovala hlavička, která se od tyče nechytatelně odrazila do brány a Liberci se povedlo srovnat na 1:1! Na druhé straně měl slibnou možnost Cedidla, ale v pádu hlavičkou prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Podobná situace následně proběhla i před brankou Dostála. Sice zakončoval Chaluš nohou, ale i jemu chybělo pár centimetrů, aby ohrozil brankáře.

Prodloužení začalo pro Slovan velmi špatně, protože již v první minutě prodloužení si našel balón na zadní tyči Jakub Janetzký a poslal Zlín do vedení. Ovšem v 95. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Simerský a počet mužů na hřišti se srovnal. Ve 110. minutě měl šanci na srovnání Mikula, ale z malého vápna pouze trefil obránce Zlína. Ve zbytku prodloužení se Slovan trápil a do další vyložené šance se nedostal. Porážka 1:2 znamenala pro Slovan čtvrtfinálový konec v MOL Cupu.

Bronislav Červenka (FC Zlín): „Fantastický postup, který se rodil velmi těžce. Po prvním poločasu jsme byli lepším týmem, měli jsme více brankových příležitostí. Trošičku nám asi uškodilo vyloučení hráče soupeře. Nabádali jsme kluky, aby hráli stejně, že to není vyhraný zápas. Liberec zjednodušil hru, dával to rychle nahoru a sbíral druhé míče. Dostával se do mírného tlaku. Bohužel jsme dostali gól na 1:1. Kluky to naštěstí nezlomilo, v úvodu prodloužení jsme dali gól a už jsme to nějakým způsobem uhráli. Bylo to samozřejmě těžké, obzvláště psychicky. Je to povzbuzení a další motivace do sezony.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Jsem zklamaný, chtěli jsme postoupit. Udělali jsme si sami zápas těžší. Nevstoupili jsme do něho dobře, podobně jako minule, nedokážu si to vysvětlit. Když jsme se z inkasovaného gólu trochu zvedli, dostali jsme červenou kartu Doumbiou. Za to se na něj hodně zlobím, bylo to zbytečné a neprofesionální. Nicméně po půli jsme se trošku zklidnili, srovnali a byli jsme v deseti domácím nepříjemní. Šli jsme za vyrovnáním a nakonec se nám to podařilo. Bohužel v první minutě prodloužení šli domácí do vedení a nám se podruhé srovnat nepodařilo...“