FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Sparta - FCSL 4:1
20.06.2020

Úvodní zápas skupiny o titul Slovanu nevyšel. Na Letné prohrál 1:4

Tomáš Honzejk
PRAHA - Historie se opakovala. Stejně jako úvodní kolo jarní části ligy, tak i na úvodní kolo nadstavbové části zamířili svěřenci trenéra Hoftycha na pražskou Letnou, kde se utkali s domácí Spartou Praha. Našemu týmu chyběl útočník Kuchta, který viděl v pohárovém duelu v Olomouci červenou kartu. Slovanu se utkání moc nepovedlo a prohrál 1:4. Šanci na nápravu budeme mít hned ve středu 24. 6. při Podještědském derby.
N1, sobota 20.6.2020, 17:30, Generali Česká pojišťovna Arena
AC Sparta Praha AC Sparta Praha
4:1
(2:1)
AC Sparta Praha: Heča - Sáček, Štetina, Hancko, Hanousek - Vindheim (26. Frýdek), Krejčí - Kanga (76. Karabec), Dočkal (C) (63. Trávník), Karlsson (76. Hložek) - Kozák (63. Tetteh)

Náhradníci: Nita - Costa, Frýdek, Trávník, Karabec, Hložek, Tetteh

FC Slovan Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Mikula (C) - Alibekov (57. Beran), Hromada (78. Michal) - Malinský (65. Rondić), Mara, Pešek (57. Zeman) - Baluta (78. Fukala)

Náhradníci: Knobloch - Fukala, Michal, Zeman, Beran, Rondić, Mashike

Branky: 10. Hancko, 43. Sáček, 75. a 90+3. Nguyen (vlastní) - 29. Frýdek (vlastní)

Žluté karty: 77. Trávník - 50. Malinský, 52. Baluta, 74. Hromada

Rozhodčí: Ardeleanu - Moláček, Caletka, VAR: Houdek, AVAR: Klíma

Diváci: 1870

Sparta začala aktivně a hned na začátku 4. minuty pálil z dobré pozice přes obránce Sáček. Nguyen jeho pokus na zadní tyč dokázal vyrazit. O pár chvil později zahrozil z první akce také Slovan. Malinský našel rozběhnutého Balutu, který si zasekl míč a snažil se obstřelit Heču. Domácí brankář jeho střelu vytáhl konečky prstů na roh. V 10. minutě už se skóre změnilo. Na přesný rohový kop si naskočil Dávid Hancko a hlavou otevřel skóre utkání 1:0.

Po čtvrthodině hry se oražený míč dostal k Alibekovi. Ukrajinský záložník ale z dobré pozice přestřelil. Za dalších pět minut pálil Karlsson do připravené náruče Nguyena. Tempo hry v prvním poločase nebylo kdovíjaké. Za zmínku stojí snad jen bučení na Malinského pokaždé, když byl na míči. Ve 24. minutě obešel na hranici vápna Mikula svého strážce a přihrál Hromadovi. Slovenský hráč ale bránu také netrefil. Zraněného Vindheima mezitím vystřídal exliberecký Martin Frýdek.

A právě tento hráč byl hlavní postavou ve 29. minutě, kdy si dal z hranice vápna výstavní vlastní gól do šibenice 1:1. O dvě minuty později napřáhl za vápnem ke své obávané jedovce Guélor Kanga. Filip Nguyen jeho pokus k tyči vyrazil na rohový kop. Frýdek se snažil napravit svou chybu. Při rychlém protiútoku Sparty ale stříleným centrem nenašel nikoho ze spoluhráčů. Pár minut před pauzou prověřil našeho brankáře Matěj Hanousek. Kanga se následně ve spleti těl k dorážce nedostal.

Všechno směřovalo k tomu, že se půjde do kabin za nerozhodného stavu. S tím se sparťané ale nechtěli spokojit. Karlsson zatáhl míč k vápnu, odcentroval a Frýdek ho vrátil k volnému Michalu Sáčkovi, který zavíral zadní tyč a vrátil domácím vedení. Do konce poločasu už se nic zajímavého nestalo a Sparta tak šla do kabin s jednogólovým vedením.

Na začátku druhého poločasu se Slovan usídlil na útočné polovině. Když šel Alexandru Baluta zahrávat rohový kop pod domácí kotel, ozvalo se jednohlasné: "Jude Slavie!", což by podle nových pokynů LFA mohlo vést až k přerušení utkání. To se nakonec nestalo. Trenér Hoftych poslal na hřiště čerstvého Zemana s Beranem v 57. minutě. Hra ale pořád plynula relativně v poklidu a na výraznou šanci na jedné či druhé straně se stále čekalo. Až kolem 70. minuty se zastřeloval střídající Tetteh. Bránu ale o hodně minul.

O pět minut později zahrávali letenští přímý volný kop. Míč nakonec přistál na hlavě Ladislava Krejčího, který odrazem od břevna a zad nešťastníka Nguyena skóroval - 3:1. Liberec se snažil, ale bez hráčů typu Malinský, Pešek nebo Kuchta toho v útoku v tomto utkání mnoho vymyslet nešlo. Mikula pálil v 85. minutě ze střední vzdálenosti nad. V nastaveném čase měl ještě Slovan obrovskou příležitost na snížení. Beran ale Heču z blízkosti nepropálil. V poslední minutě nastavení výhru domácích pečetil Benjamin Tetteh, který na zadní tyči doklouzal k míči a dostal ho za záda Nguyena. Zpátky pod Ještěd se tak hráči vracejí bez bodu.