FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Apoel 1:0
01.10.2020

Slovan zvítězil proti APOELU 1:0 a postupuje do základní skupiny Evropské ligy!

Šimon Knopp
Liberec - Před Slovanem byl pravděpodobně nejdůležitější zápas podzimu, souboj o místo v základní skupině Evropské ligy. Utkání s APOELEM bylo opatrné z obou stran, příliš šancí k vidění nebylo. Rozhodly dva momenty, a to zákrok Nguyena a poté penalta proti APOELU z 90+4. minuty. Pokutový kop si vzal na starost Kamso Mara a poslal Slovan do skupiny Evropské ligy!
4.př., čtvrtek 1.10.2020, 19:00
1:0
(0:0)
Apoel FCApoel FC
FC Slovan Liberec:

Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Tijani, Mikula (C) - Pešek (79. Matoušek), Mara, Hromada, Beran (55. Rabušic) - Mosquera, Júsuf

Náhradníci: Knobloch - Fukala, Chaluš, Jugas, Matoušek, Rabušic, Rondić

Apoel FC:

Silva - Nsue, Artur Jorge, Shelis - André Geraldes, De Vincenti (C), Tuhami (90+4. Merkis), Zahid, Suleiman (83. Klonaridis) - Ndongala (68. Atzili), Nuhiu

Náhradníci: Priniotaki - Atzili, Jensen, Klonaridis, Merkis, Santos, Sahar

Branky: 90+4. Mara (pen.)

Žluté karty: 8. Kačaraba, 90. Hromada, 90+1. Čech (trenér brankářů), 90+6. Matoušek - 69. Nuhiu, 90+6. Da Vincenti

Rozhodčí: Ekberg - Culum, Hallberg

Kyperští hned v úvodu začali útočně, dostali se až ke Nguyenovi, který vložil do přízemní přihrávky ruku. Míč se ovšem odrazil k jednomu z útočníků a ten z úhlu zkoušel střílet, naši obránci pokus zablokovali. Slovan poprvé "vystrčil růžky" v sedmé minutě. Na centr Mosquery Pešek nedosáhl a následné dohrání situace zastavila ruka Koscelníka. V jedenácté minutě zahrával Liberec roh, na přední tyči se snažil hlavičkovat Mikula, ale branku netrefil. Na druhé straně se k hlavičce dostal Nuhiu, mířil těsně nad břevno.

Ve 23. minutě do vápna krásně prokličkoval Beran, předkládal ještě přihrávku svým spoluhráčům, avšak nikoho v modrém dresu nenašel a balón pouze projel malým vápnem. Velmi nebezpečně se po přihrávce za obranu dostal do šance Ndongala, Nguyen včas vyběhl a nebezpečí zneškodnil. Hra v závěru půle byla velmi vyrovnaná, ani jeden z týmů se nedostal k přímému ohrožení branky. Na obou týmech byla vidět jistá nervozita a soustředěnost na defenzivní práci.

APOEL si vytvořil obrovskou šanci v 52. minutě, ale Nguyen předvedl výborný zákrok. Přetažený centr vrátil De Vincenti na Nhuia, ten zkoušel překonat Nguyena z velké blízkosti přízemní střelou, naštěstí neuspěl. V 59. minutě zahrával slibnou standardní situaci Mara, ale trefil pouze hráče ve zdi. Obraz hry byl po většinu času stejný, Slovan se snažil využívat vysokého Júsufa, který sklepával míče ostatním hráčům. APOEL se snažil o trpělivou přízemní kombinaci, ale ke střelám se nedostával. To platilo i v 71. minutě, ve které Mikula skluzem zablokoval střelu Atziliho.

Slovan se v druhém poločase hodně stáhl a nechával hrát APOEL, liberečtí fotbalisté vyčkávali na brejky, ty ale přicházely zřídka. V 80. minutě se k míči dostal po centru Kačaraba, kyperský obránce pravděpodobně nezahrál míč a trefil našeho stopera. Hlavní sudí zůstal v klidu, penalta se nekonala. V 90. minutě se po centru Matouška dožadoval Slovan penalty po údajné ruce soupeře, ani tentokrát se stížnostmi neuspěl. V nastavení následoval rohový kop a tentokrát už i penalta za ruku ve vápně. Míč si připravil Kamso Mara a potvrdil svoji úspěšnost v proměnování. Mara vystřelil doprostřed branky, Silva skočil na levou stranu a Slovan se mohl radovat z vedení 1:0!

APOEL po inkasovaném gólu přesunul všechny síly do útoku, ale Liberečtí si vedení nenechali vzít a postoupili do základní skupiny Evropské ligy!

Marinos Ouzonidis (trenér APOELU): „Nepamatuji si, že by náš brankář udělal nějaký zákrok, ale bohužel jsme prohráli. Řekl bych, že jsme byli lepší na hřišti, chtěli jsme hrát fotbal, vytvořili si hodně příležitostí, vícekrát jsme se dostali na vápno... ale branku jsme nevstřelili. Slovan hrál defenzivně a poté na dlouhé balóny. Myslím, že Slovan měl i velké štěstí, ale to se stává, když je pouze jeden zápas.“

Pavel Hoftych (trenér Liberce): „Věděli jsme, že nás čeká velmi náročný soupeř. První poločas jsme dokázali velmi slušně dostupovat, měli jsme brejkové příležitosti. Druhý poločas byl složitější, ubývaly nám síly, soupeř držel balón. Při velké tutovce nás podržel Nguyen. Poté následovalo několik sporných situací ve vápně, poslední vyústila v penaltu. Klobouk dolů před Kamsem Marou, který se postavil k penaltě. Celé mužstvo si postup zasloužilo. Dneska jsme se všichni ze Slovanu dočkali.“