FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Riteriai - FCSL 1:5
17.09.2020

Slovan postupuje v Evropské lize dál, litevský Riteriai porazil jednoznačně 5:1!

Šimon Knopp
Vilnius/Liberec - Slovan se ve druhém předkole Evropské ligy utkal s litevským týmem FK Riteriai. Od začátku zápasu jsme byli lepším mužstvem, již ve dvaceté minutě jsme šli do vedení 2:0. Jedinou komplikací byla branka na 1:2, po které hráči Slovanu znervózněli. Ovšem v posledních deseti minutách Slovan potvrdil roli favorita a třemi góly rozhodl o svém vítězství 5:1. Tudíž se může radovat z postupu do třetího předkola Evropské ligy!
2. př., čtvrtek 17.9.2020, 18:00
FK Riteriai FK Riteriai
1:5
(0:2)
FK Riteriai:

Simaitis (C) – Malžinskas, Barauskas, Šveikauskas, Borovskij (83. Virkšas) – Dombrauskis (62. Filipavičius) – Grigaravičius, Lezama, Traoré (40. Ramanaskaus) – Kazlauskas, Paulauskas

Náhradníci: Paukšté – Kalermo, Virkšas, Masenzovas, Ramanaskaus, Filipavičius, Lubas

FC Slovan Liberec:

Nguyen - Koscelník, Tijani, Kačaraba, Mikula (C) - Beran (63. Rabušic), Hromada (80. Chaluš), Mara, Pešek (88. Matoušek) - Júsuf, Mosquera

Náhradníci: Knobloch - Fukala, Chaluš, Jugas, Matoušek, Rondić, Rabušic

Branky: 61. Lezama - 12. Mara (pen.), 20. Hromada, 83. Rabušic, 89. Júsuf (pen.), 90+3. Matoušek

Žluté karty: 27. Grigaravičius, 47. Paulauskas, 82. Borovskij, 88. Šveiskauskas

Rozhodčí: Eskås – Ytterland, Jensen

První náznak šance Slovanu si připsal ve 2. minutě Mosquera, jeho střílený centr vyrazil Simaitis na rohový kop. Obrana domácích měla s rohem problémy, balón pouze odkopla na nohu Peška, který z hranice vápna prověřil brankáře a následoval další rohový kop. Slovan byl od začátku aktivnějším mužstvem a litevskému týmu nedával příliš prostoru na rozehrávku. V jedenácté minutě byl ve vápně faulován Koscelník a následovala penalta. Míč si postavil Kamso Mara, poslal brankáře na druhou stranu a otevřel gólový účet zápasu, 0:1.

Další branka byla k vidění už ve 20. minutě. Pešek našel skvělým přízemním centrem nabíhajícího Jakuba Hromadu a ten z hranice vápna vystřelil nechytatelně k levé tyči. Následovala další branka libereckých, ovšem rozhodčí ji chybně neuznali. Mosquera napřáhl zpoza vápna a jeho pokus se odrazil od břevna asi metr za brankovou čáru a poté ven. Skóre tedy zůstalo 0:2. Na druhé straně střílel Traoré, technický pokus zaplachtil mimo Nguyenovu branku. V závěru půle se naskytla domácím příležitost v podobě standardní situace. Lezama vyzkoušel pozornost Nguyena, který neměl se slabou střelou velké potíže.

V úvodu druhého poločasu byl více u míče Slovan, Riteriai se spíše bránil. V 60. minutě málem došlo k trochu kurióznímu gólu. Vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám centr zaplachtil ve vzduchu a Nguyen měl spoustu práce, aby vyrazil míč alespoň na roh. Po odhlavičkování balónu našimi obránci mimo vápno se dostal k míči Ángel Lezama, vyslal pohotovou střelu a Nguyen se mohl pouze ohlédnout, 1:2. Riteriai začal po vstřelené brance více útočit a Slovan působil nervózně, nebezpečně pálil Filipavičius. Jeho pokus nakonec prolétl těsně vedle levé tyče.

Sedm minut před koncem přišlo alespoň částečné uklidnění v podobě branky Michaela Rabušice. Po faulu na Mosqueru centroval Pešek, náš útočník se krásně uvolnil a umístěnou hlavičkou o zem zvýšil vedení Slovanu, 1:3. V 88. minutě byl ve vápně faulován agilní Rabušic a byla nařízena další penalta ve prospěch našeho mužstva. Tentokrát kopal Júsuf Hilal, stejně jako Mara v první půli nezaváhal a zvýšil na rozdíl tří branek, 1:4. V nastavení ještě pláchl obráncům Jan Matoušek a poradil si sám proti gólmanovi přízemní střelou k tyči, 1:5. Další šance k vidění již nebyly, Slovan zaslouženě zvítězil 5:1 a postupuje do třetího předkola Evropské ligy!

Pavel Hoftych (trenér Liberce): „Utkání hodně ovlivnil vítr, my jsme měli výhodu v první půli a v druhé to bylo naopak. Bylo to složité především pro brankáře. Vstoupili jsme do utkání aktivně, šance hned od začátku. V druhé půli jsme čekali, že můžou být domácí více nepříjemní. Využili výhodu v podobě větru, získávali odražené míče... Ovšem dokázali jsme tuto fázi přečkat a dát třetí branku, uklidnit se a dohrát velmi slušně.“