FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Jablonec - FCSL 2:1
20.03.2021

Vítězná série je u konce. Liberec padl v Jablonci 1:2

Tomáš Honzejk
Liberec - Jeden z nejočekávanějších duelů tohoto jara vyzněl na těžkém terénu lépe pro soupeře. V 56. Podještědském derby šel v 17. minutě do vedení po úniku Schranze Jablonec. V 52. minutě vyrovnal z penalty Rambo, jenže o tři minuty později rozhodl o naší porážce hlavičkou Kubista. Skleněná trofej tak bohužel zůstává u našeho rivala v Jablonci.
24.kolo, sobota 20.3.2021, 18:30, Střelnice
FK Jablonec FK Jablonec
2:1
(1:0)
FK Jablonec: Hanuš – Holík, Kubista, Zelený, Krob – Pleštil (67. Pilař), Považanec, Kratochvíl (82. Hübschman), Jovović (90+2. Smejkal) – Doležal (C), Schranz (90+2. R. Hrubý)

Náhradníci: V. Hrubý – Podaný, Hübschman, R. Hrubý, Pilař, Smejkal, Chramosta

FC Slovan Liberec: Knobloch - Fukala, Jugas, Chaluš, Mikula (C) - Koscelník (64. Pešek), Sadílek, Purzitidis (46. Faško), Mosquera (64. Nečas) - Rondić, Rabušic

Náhradníci: Nguyen - Šulc, Pešek, Cancola, Faško, Nečas, Michal

Branky: 17. Schranz, 55. Kubista - 52. Rabušic (penalta)

Žluté karty: 60. Schranz

Rozhodčí: : Proske - Kotík, Dresler; VAR: Hocek, AVAR: Kubr

Hned ve třetí minutě našel Mosquera rozběhnutého Koscelníka na zadní tyči. Domácí brankář Hanuš byl ale z brány včas a liberecký záložník přes něj míč nedostal. Slovan byl v první desetiminutovce aktivnější, ale další zajímavou šanci si nevypracoval. V 11. minutě napřáhl za vápnem Holík. Mikula však stihl do jeho nebezpečně vyhlížející střely vložit svou nohu. Vzápětí se vyznamenal Knobloch, když vyškrábl Zeleného hlavičku pod břevno po rohovém kopu domácích.

Bohužel v 17. minutě uvolnil Jovović přihrávkou za obranu Ivana Schranze, který střelou na přední tyč překonal Knoblocha a Jablonec šel do vedení. Gól jabloneckých naše hráče utlumil a v dalších minutách se spíše bránili. Až ve 27. minutě centroval zajímavě Koscelník, jenže Hanuš si pro míč na hranici malého vápna došel. Ani Mosquerův centr o pár minut později zakončení nepřinesl. První ostřejší zákrok přišel deset minut před pauzou. Matěj Chaluš vyvázl pouze s domluvou.

Ve 38. minutě zakončoval po rohovém kopu právě Chaluš. V tísni ale bránu minul. Opticky byl před poločasovou přestávkou Liberec aktivnější, ale všechny akce končily před pokutovým územím domácích. Do šaten se tak šlo za stavu 1:0 pro domácí.

Do druhého poločasu nastoupil místo Purzitidise Faško a byl to právě slovenský záložník, který mířil po třech minutách druhé půle těsně vedle tyče. O pár minut později šlápl Hanuš na hranici vápna na nárt Rondiće a po zásahu videa z toho byla penalta pro Slovan! Míč si postavil Michael Rabušic a přízemní střelou vyrovnal na 1:1. Bohužel hráči se z vyrovnání dlouho neradovali, protože po třech minutách od vyrovnání se po rohovém kopu vyšrouboval vysoko do vzduchu Vojtěch Kubista a vrátil Jablonci vedení.

Po inkasovaném gólu přišel opět útlum ze strany Liberce. Zhoršující se terén navíc celou mezihru ještě více komplikoval. V 71. minutě mohlo být srovnáno. Jakub Pešek obešel obránce a poslal míč na malé vápno. Ani jeden z našich útočníků ale bohužel na míč nedosáhli. Na druhé straně zaváhali Chaluš s Knoblochem, čehož se snažil využít Jovović. Obstřel mu naštěstí nevyšel. Další závar před domácí brankou způsobený Peškem zakončení nepřinesl.

Minuty rychle ubíhaly a hráčům v modrých dresech se krátil čas. Jablonečtí se navíc úplně nezatáhli a stále hrozili. V 82. minutě naše obrana zablokovala Pilařovu nepříjemnou střelu. Pět minut před vypršením řádné hrací doby mohl rozhodnout po dobré práci Doležala Jovović. Milan Knobloch jej ale v gólové šanci vychytal. V 88. minutě střílel dobře Sadílek. Míč se zastavil o Zeleného.

Očekávaný závěrečný tlak Slovanu nepřišel. Naopak domácí Jablonec si zkušeně pohlídal konec utkání, které dohrál na naší polovině. V 56. Podještědském derby tak Slovan prohrál 1:2.

Petr Rada (FK Jablonec): Derby je pro nás vždy hodně prestižní a za výhru jsem šťastní. Liberec byl trochu lepší v prvních minutách, ale pak se to otočilo a herně jsme byli lepší my. Do vedení jsme šli po krásné přihrávce Jovoviće a střele Schranze. Liberec hrál jednoduše, nakopávanými balony si zjednodušili hru, nejspíš kvůli terénu. V Brně a Opavě jsme nevstoupili dobře do druhé půle a nevyšlo nám to ani tentokrát. Byla z toho penalta prakticky z ničeho. Rozčiloval jsem se, že si necháme vzít vedení po tak fatální chybě. Naštěstí jsme dali gól po nacvičené situaci po rohovém kopu, kam si dobře naběhl Vojta Kubista. To bylo velmi důležité. Pak už to byl opticky boj. Závěr jsme rozkouskovali střídáními a došli si pro vítězství.

Pavel Hoftych (FC Slovan Liberec): Do zápasu jsme vstoupili dobře a vytvořili si několik ataků na soupeřovu branku. Po gólu Schranze převzal soupeř iniciativu. Špatně jsme dostupovali a chodili pozdě do soubojů. Do druhého poločasu jsme vstoupili opět dobře a vyrovnali z penalty. Bohužel jsme strašně rychle inkasovali po rohovém kopu a přestože jsme se snažili s utkáním něco udělat, nepodařilo se nám vyrovnat.