FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Brno - FCSL 0:1
17.08.2013

Slovanu vyšla generálka na Udinese, v Brně vyhrál díky jedinému gólu Rybalky

Dominik Jakubec
Brno/Liberec - Slovan vyrazil k dalšímu ligovému zápasu do Brna. Úvod první půle byl převážně v režii domácích, ale hned z první větší šance hostujícího týmu se v 19. minutě prosadil po krásném přímém kopu Rybalka. Tento výsledek se již v prvním poločase nezměnil a do kabin se tak odešlo za stavu 0:1. Druhá půle přinesla mnoho dalších šancí, ale oba brankáři se činili a dalším brankám zabránili. Liberec tak vyhrál těsně 1:0.
5.kolo, sobota 17.8.2013, 17:00, Městský stadion Srbská
FC Zbrojovka Brno FC Zbrojovka Brno
0:1
(0:1)
FC Slovan LiberecFC Slovan Liberec
FC Zbrojovka Brno: Hladký – Buchta, Pernica, Schuster, Janotka – Pašek (78. Husár), Zavadil, Frejlach (63. Glaser), Traore – Markovič, Kroupa (46. Hyčka)
FC Slovan Liberec: Kovář – Kušnír (54. Coufal), Kelič, Kováč, Fleišman – Pavelka, Rybalka, Sackey (73. Delarge), Kalitvincev (85. Kolár), Šural – Rabušic
Branky: 19. Rybalka. ŽK: 1:3 (18. Pernica - 3. Kušnír, 13 Fleišman, 26. Rybalka). Rozhodčí: J. Kalenda - R. Kotík, M. Pilný.
Diváci: 4117

Brněnský tým dokázal nebezpečně zaútočit hned v první minutě. Markovič napřáhl z hranice vápna, obrana střelu zblokovala pouze k Paškovi. Tento hráč se pokusil naservírovat míč Kroupovi, druhý jmenovaný na něj ovšem nedosáhl a připravil se o dobrou možnost ke skórování. Zbytek první desetiminutovky se odehrál spíše v pomalém tempu a žádné další příležitosti nenabídl.

Zbrojovka byla až dosud poměrně aktivnějším týmem, Slovan však dokázal hned ze své první vážnější situace skórovat! Luděk Pernica fauloval poblíž hranice šestnáctky, míč si k přímému kopu postavil Sergej Rybalka a krásně zakroutil míč do sítě! V devatenácté minutě tak otevřel skóre zápasu. Hned o minutu později mohl zvýšit náskok Michael Rabušic, po chybě obrany už běžel sám na brankáře Hladkého, ten však střelu našeho kanonýra kryl.

Vstřelená branka Liberecké probrala. Začali se dostávat do dalších příležitostí, z nich však nedokázali nic vytěžit. Naopak velká šance se naskytla pro domácí, ex-liberecký záložník Frejlach orazítkoval ve 28. minutě břevno branky hostí!

Zbytek poločasu byl plný nepřesností. Ani jeden z týmů nebyl schopen si v rozhodujícím okamžiku solidně přihrát a šancí jsme příliš vidět nemohli. Až v úplném závěru půle se předvedl gólman Kovář, který nadvakrát zabránil domácím ve skórování. Liberec tak prolomil dlouhodobou smůlu z prvních poločasů a odešel do kabin s nejtěsnějším možným vedením 1:0.

Úvod druhého poločasu se odehrával ve znamení snahy domácích o vyrovnání, liberecká obrana však většinu pokusů odvracela. Největší šanci měl v 51. minutě na své hlavě Pašek, branku však těsně přestřelil. Slovan zatím na pořádnou šanci ve druhé půli čekal.

Tlak domácích postupně utichl a hra se vrátila do stejných kolejí, v jakých byla již v závěru první půle. Teprve v 65. minutě se ukázal také liberecký kanonýr Rabušic, jeho střelu však Hladký v klidu kryl. I po sedmdesáti minutách tak platil stav 0:1.

V závěru zápasu přebrali otěže hosté, Liberec byl zvýšení náskoku často velmi blízko. Nejblíže asi v 84. minutě, kdy se po akci ex-brněnských spoluhráčů Rabušice a Šurala druhý jmenovaný řítil sám na brankáře. Hladký však odmítl znovu inkasovat a Šurala vychytal. Své reflexy prokázal domácí brankář i o pár minut později při šanci Rybalky. Zbrojovka se sice snažila, ovšem i dílem nervozity se již do velkých šancí nedostala a liberecký brankář Kovář tak udržel druhou nulu v řadě.

Fotogalerie

Zobrazit kompletní fotogalerii

Ludevít Grmela (FC Zbrojovka Brno): „Utkání se mi nehodnotí dobře. Začali jsme dobře, měli šance. Když to vezmu celkově, když hrajete proti takovému soupeři, jakým je Liberec, je třeba ty šance využívat. Bylo jich mnoho a pokud nejste schopni ten míč do brány byť i nehezky dotlačit, je to špatné. Liberec jsme přehrávali především v prvním poločase, chybělo gólové vyjádření. V koncovce nebyl z naší strany důraz.”

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec): „Jsme rádi, že vezeme domů tři body. Máme těch zápasu hodně, příští týden nás čeká Evropská liga, takže z nás spadla úleva za tento dobře odvedený zápas. Byli jsme si vědomi kvalit Brna, které minule potrápilo doma Spartu. Rozhodla však krásná rána Rybalky, další góly mohl přidat Rabušic, což se bohužel nestalo. Pořád ten zápas byl otevřený, soupeř měl územní převahu, podržel nás gólman Kovář, který pochytal spoustu brněnských šancí. Je škoda, že jsme nepřidali gól z nějakého brejku.