FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Sparta - FCSL 0:2
15.02.2020

Slovan si odváží ze Sparty všechny tři body za výhru 2:0

Tomáš Honzejk
PRAHA - Zimní přestávka je minulostí. Svěřence trenéra Hoftycha čekal křest ohněm, kterým nebylo nic jiného než utkání proti pražské Spartě na jejím stadionu. Pro zranění chyběl ve stoperské dvojici Taras Kačaraba, kterého nahradil Matěj Chaluš. V útoku pak bojoval Jan Kuchta, kterého vystřídal Imad Rondić. Na branky jsme čekali dlouho, ale dočkali jsme se. Tomáš Malinský utekl v 76. a 94. minutě a pokaždé si tváří v tvář brankáři Hečovi poradil znamenitě. Slovan tak zvítězil na Letné 2:0.
21.kolo, sobota 15.2.2020, 17:00, Generali Česká pojišťovna Arena (Letná)
AC Sparta Praha AC Sparta Praha
0:2
(0:0)
AC Sparta Praha: Heča - Vindheim, Hancko, Lischka, Frýdek - Dočkal (C) (72. Sáček), Trávník, Krejčí (77. Kozák), Kanga (62. Plavšić), Hložek - Tetteh

Náhradníci: Bičík - Sáček, Hanousek, Mandjeck, Karlsson, Kozák, Plavšić

FC Slovan Liberec: Nguyen - Mikula (C), Chaluš, Karafiát, Hybš - Hromada (56. Alibekov), Mara - Malinský, Baluta (90. Fukala), Pešek - Kuchta (64. Rondić)

Náhradníci: Knobloch - Breite, Alibekov, Koscelník, Rondić, Beran, Fukala

Branky: 76. Malinský, 90+4. Malinský

Žluté karty: 45+1. Frýdek - 32. Mara, 37. Hromada, 58. Kuchta, 76. Malinský, 84. Karafiát, 90+2. Nguyen, 90+3. Rondić

Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Koval (VAR: Lerch, AVAR: Adam)

Diváci: 12236

Ze začátku utkání stojí za zmínku Dočkalův centr ze standardní situace v šesté minutě. Na jeho přízemní centr ale nedosáhl žádný z hráčů v rudém a míč uzmul do své náruče Nguyen. Kuchtův protiútok o pár chvil později skončil nezdarem. Oba týmy brzdily hlavně časté nepřesnosti při přihrávkách či přebírání míče. A když už se Slovan dostal k zakončení, tak Balutova střela z konce 14. minuty letěla pouze nad. Na další náznak šance si diváci museli počkat až do 25. minuty, kdy vyslal Baluta do protiútoku Malinského. Liberecký rychlík první souboj ustál, následně byl faulován u rohu velkého vápna.

O dvě minuty později Kuchta nedoskočil na Balutův centr šajtlí. Hra začínala nabírat na obrátkách. Vzápětí pálil v dobré pozici Trávník nad. Po půlhodině hry to na Letné jen zahučelo. Tetteh zatáhl míč do vápna a Kanga ve vyložené pozici na malém vápně míč minul. O čtyři minuty později obraně v bílém zatrnulo. Kanga se už už dostával za posledního obránce. Míč ale zapomněl za sebou. V pokračujícím útoku se vyznamenal brankář Nguyen, který vyrazil tvrdou ránu Frýdka. Sparta našlapávala pořád pevnější půdu pod nohama a Liberec více fauloval.

Pět minut před přestávkou ale utekl po levé straně Jakub Pešek, zasekl si míč do hřiště a vypálil. Brankář Heča jeho pokus na bližší tyč vyrazil. Ve 42. minutě Mikula neuhlídal Hložka a jen včasný start Nguyena z brány zabránil vyložené šanci sparťanského teenegera. Vzápětí přistál míč z pravé strany u nohou Krejčího, který s tím ale vůbec nepočítal. Zbytek poločasu se již dohrál spíše uprostřed hřiště a do šaten se tak šlo za stavu 0:0.

Hned po 40 vteřinách hry ve druhém poločase mohl jít Slovan do vedení. Přízemní centr na malé vápno Heča neudržel. Dorážející Pešek ale trefil právě sparťanského brankáře. I další vyloženou šanci měli na svědomí liberečtí. Malinský přihrál do vápna, Baluta si křikl na Hromadu, který mu pustil míč, ale rumunský záložník těsně minul Hečovu bránu. Po hodině hry se ke slovu přihlásila také Sparta. Hložkova střela po zemi ale mířila mimo. Za další tři minuty byl v akci opět mladíček Sparty. Mikula ho ale do zakončení nepustil.

A Hložek do třetice. V 66. minutě už bránu trefil. Střela se ale otřela o obránce a letěla přímo doprostřed na připraveného Nguyena. I Krejčí o dvě minuty později pálil doprostřed. Na druhé straně se o slovo přihlásil Rondić, pálil ale pouze do obránce. Malinského střílený centr pak pouze prolétl vápnem do zámezí. V 76. minutě rozdráždil sparťanské fanoušky Tomáš Malinský, který dostal míč do běhu a sám před brankářem Hečou si se situací poradil parádně a skóroval 0:1. Za následnou oslavu, kdy vzýval letenské tribuny, dostal od sudího Pechance žlutou kartu.

Po inkasovaném gólu Sparta ještě zvýšila svůj tlak. Bránu v následujících minutách ale neohrozila. Na konci 85. minuty se po rohu odrazil míč k Sáčkovi. Ten z hranice velkého vápna vysoko přestřelil. Liberec se zatáhl a čekal na šance z protiútoků. Naopak Spartu do vyložených šancí nepouštěl. Až v 91. minutě hlavičkoval Tetteh sám z malého vápna. Naštěstí ale nepochopitelně bránu minul. Naopak v 94. minutě stvrdil druhým gólem v utkání vítězství Liberce Tomáš Malinský, který tentokrát tváří v tvář Heču krásně přeloboval. Sparta Praha - Slovan Liberec 0:2.

Václav Jílek (AC Sparta Praha): "Výkon hlavně ve druhém poločase byl z naší strany velmi špatný. Ani vstup do utkání v prvních patnácti minutách jsme ale neměli dobrý. Pak jsme odehráli dobrých 20 - 30 minut. To je ale strašně málo. Pokud máte míč v držení dvě třetiny času a neprofitujete z toho, není to ani tak otázka herní kvality, jako nasazení, agresivity a chtění hrát. To tam prostě nebylo v takové míře, v jaké by si to situace žádala."

Pavel Hoftych (FC Slovan Liberec): "Jeli jsme na Spartu s vědomím, že se jim úplně nepodařila příprava. První zápasy jsou specifické, je tam hodně očekávání. My jsme věděli, že když budeme dobře bránit a komplikovat Spartě akce, bude jejich nervozita narůstat. První poločas byl přibližně do 20 minuty OK. Poté nám Sparta udělala tři nepříjemné situace. Měla tam i šanci, kdy nás podržel Filip. V druhém poločase jsme chtěli využít toho, že byl stav stále 0:0 a pokračovat v brejcích, které máme díky rychlostním typům velmi dobré. Podařil se nám dobrý vstup do druhého poločasu. Pak jsme dali díky Malinskému krásnou branku. Už předtím jsme tam ale měli šance. Když už to bylo dobře rozjeté a Sparta se nedokázala trefit z dobrých střeleckých pozic, které si vytvořila, přidali jsme v závěru druhou branku. Pro nás se jedná o krásný začátek jarní soutěže, který ještě umocnila vychytaná nula."