FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Jablonec - FCSL 0:2
02.09.2013

Slovan rozhodl v derby rychlými brejky, jabloneckou porážku zařídil Rybalka s Pavelkou

Jablonec/Liberec – Liberec dokázal ve vyrovnaném severočeském derby urvat cenné tři body. V prvním poločase rozhodli v rychlém sledu Rybalka a Pavelka, ve druhé půli pomohl udržet stav skvělými zákroky Přemysl Kovář. Liberecká obrana tak zaznamenala již čtvrté čisté konto v lize v řadě.
7.kolo, pondělí 2.9.2013, 18:00, Chance aréna
FK Jablonec FK Jablonec
0:2
(0:2)
FK Jablonec: Valeš (46. Špit) – Eliáš (76. Čížek), Kubista, Beneš, Novák – Kopic, Loučka, Piták (C), Vaněk, Vošahlík (57. Třešňák) – Hubník
FC Slovan Liberec: Kovář – Kušnír, Kováč (C), Karišik, Fleišman – Sackey – Kolár (68. Rabušic), Pavelka, Rybalka, Kalitvincev (63. Frýdek) – Šural (89. Delarge)
Branky: 32. Rybalka, 37. Pavelka, ŽK: 26. Karišik, 43. Sackey, Rozhodčí: Jílek – Kovařík, Blažej.
Diváci: 3755

Jablonec byl v úvodu utkání aktivnější, do šancí ho ovšem pozorná defenziva Slovanu nepouštěla. Promočený terén navíc příliš nenahrával technické hře, kterou razí oba týmy. První vážnější příležitost měl na hlavě v 17. minutě po Kopicově centru Novák. Ten ovšem nedokázal dodat míči razanci a brankář Kovář tak s jeho pokusem neměl žádný problém.

Podobný průběh nabídly i následující minuty. I Liberec se však pozvolna osměloval k průnikům na polovinu Baumitu. Málokdy se však jeho hráči dokázali dostat až k zakončení. Teprve po půlhodině hry mohl po přetaženém Kušnírově centru střílet z velkého úhlu David Pavelka, Valešovu branku však těsně minul.

Z ničeho nic však přišla první branka utkání! V rychlém brejku vysunul David Pavelka dopředu Vladyslava Kalitvinceva. Jeho střelu sice dokázal Valeš vyrazit, ale pouze k nohám Sergeje Rybalky. Ten už měl snadnou práci. Jablonec se z inkasované branky ani neoklepal a už uhodilo podruhé. Ve 37. minutě našel Kušnír za velkým vápnem zcela osamoceného Davida Pavelku, který měl před sebou pouze Valeše. Ten si na střelu sice pravděpodobně sáhl, ale vyrazit ji nedokázal. Liberec tak v mžiku odskočil hned na dvoubrankový rozdíl.

Liberec po rychlém sledu dvou branek převzal otěže zápasu. Hráči Slovanu se stále dostávali do šancí, další změnu skóre však nezařídili. Když pak ve 45. minutě namířil Kalitvincev svou jedovatou střelu pouze do břevna, první půle byla rozhodčím Jílkem ukončena za stavu 0:2. Jabloneckým nebyla nic platná ani drtivá převaha v držení míče, Baumit měl míč na svých nohách po celých 69% hrací doby!

Domácí do druhé půle doslova vlétli. Nejprve po Kušnírově lajdácké malé domů na poslední chvíli zasahoval před dobíhajícím Hubníkem Kovář. Následně střílel uvnitř vápna Kopic, ale opět narazil na skvělého Kováře, který branku vyrazil. Následovalo několik nepřehledných závarů před brankou, ve kterých se však vždy nejlépe zorientovala liberecká obrana. Každopádně byl k vidění velký tlak Jablonce!

V 56. minutě byla k vidění další gólovka Baumitu. Po nadýchaném centru Kopice hlavičkoval Vaněk, jeho hlavičku zpoza hranice malého vápna však liberecký brankář reflexivně vytěsnil nad. Obrana Liberce vystavěla uvnitř vápna zeď, která odolávala náporům jabloneckého útoku a hlavně spolehlivě blokovala veškeré pokusy o střelu. Slovan se však nedokázal trvaleji osvobodit, tlak Baumitu byl skutečně obrovský.

I tlak nakonec povolil a Slovan dokázal trochu zklidnit hru. Naskytovaly se i brejkové příležitosti, na první poločas se však modrobílým nedařilo navázat. V 77. minutě byl po jednom z protiútoků v dobré pozici střídající Frýdek, ale jeho přízemní střela, která mohla zápasu dát definitivní tečku, těsně netrefila Špitovu svatyni.

V závěru zápasu si už Slovan v poklidu držel dvougólový náskok a soupeře k šancím příliš nepouštěl. Když už se Jablonec vysunul dopředu, případnou střelu zblokovala obrana nebo gólman Kovář. Liberec tak na hřišti svého největšího rivala vybojoval cenné tři body.