FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Ostrava - FCSL 1:0
27.01.2021

Slovan prohrál na půdě ostravského Baníku, rozhodl gól z páté minuty

Tomáš Honzejk
Liberec - Svěřenci trenéra Hoftycha hráli v dohrávce 9. kola FORTUNA:LIGY na hřišti Baníku Ostrava. Slovan do zápasu vstoupil aktivně, bohužel již v páté minutě vstřelil branku z dorážky ostravský Tomáš Zajíc. Ve zbytku utkání byl Slovan aktivnějším týmem, nepodařilo se nám však efektivně zakončit. Ve čtvrté minutě nastavení ještě dostal Mosquera červenou kartu a po prohře 0:1 se Baník posouvá v tabulce před nás.
9.kolo, středa 27.1.2021, 16:00, Městský stadion Ostrava-Vítkovice
FC Baník Ostrava FC Baník Ostrava
1:0
(1:0)
FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Fillo, Svozil, Stronati, Fleišman – Jánoš, Tetour (84. Kaloč) – de Azevedo (70. Ndefe), Kuzmanović (90+3. Pokorný), Holzer (84. Potočný) – Zajíc (70. Šašinka)

Náhradníci: Budinský – Mena, Pokorný, Kaloč, Ndefe, Potočný, Šašinka

FC Slovan Liberec: Knobloch – Koscelník, Jugas, Chaluš, Mikula (C) – Pourzitidis (59. Mara), Sadílek, Karafiát (74. Faško) – Pešek, Rabušic (59. Rondić), Mosquera

Náhradníci: Nguyen – Fukala, Michal, Mara, Šulc, Faško, Rondić

Branky: 5. Zajíc

Žluté karty: 70. Fleišman, 90+4. Kaloč 90+5. Kuzmanovič (mimo hřiště) - 15. Rabušic, 40. Karafiát, 58. Purzitidis, 90+4. Mosquera

Červené karty: 90+4. Mosquera

Rozhodčí: Julínek – Dobrovolný, Bureš; VAR: Marek, AVAR: Kotík

Hráči Slovanu vstoupili do utkání velmi aktivně. Hned po minutě hry střílel ve vápně Karafiát, ale pouze do bránícího hráče. Bohužel o čtyři minuty později napálil odražený míč Stronati z velké dálky do tyče, od které se odrazil k úplně volnému Tomáši Zajícovi a ostravský útočník otevřel skóre utkání. Liberec to nepoložilo a i nadále byl aktivnějším týmem. Všechny jeho akce ale končily před vápnem a k ohrožení Laštůvky tak nedošlo.

Ani Rabušic na začátku 19. minuty nepropasíroval míč přes obránce. Vzápětí si na hranici velkého vápna zpracoval míč hrudí Mosquera a po odskoku balonu vypálil. Ostravský brankář si s jeho dobrým pokusem poradil. O pár minut později vyslal svůj projektil zpoza vápna Jakub Jugas. Mířil ale mimo tři tyče. Ani tři za sebou jdoucí rohové kopy v podání libereckých hráčů ve 27. minutě neznamenaly nebezpečí pro Laštůvku.

Po více než půlhodině hry se o slovo přihlásil také Baník. Holzerova střela zpoza vápna letěla vysoko nad bránu. Hra se i nadále odehrávala převážně mezi vápny a brankáři byli spíše v roli diváků. Ve 38. minutě vystrašil Laštůvku stoper Stronati, když hlavou přizvedl centr Peška. Po následujícím rohovém kopu hlavičkoval Koscelník. Jeho pokus byl ale ze záklonu, a tak se míč pouze snesl do rukavic ostravského brankáře. Chvíli před pauzou orazítkoval Jugas svou hlavičkou tyč! Do šaten se tak šlo za stavu 1:0 pro domácí.

Od úvodu druhé půle jsme sledovali podobný obrázek hry. Slovan tlačil, byl aktivnější, ale do zakončení se nedostával. Deset minut po přestávce z dálky napřáhl de Azevedo. Míč letěl vysoko nad. V 64. minutě napálil Sadílek z blízkosti Svozila míčem do břicha. Ostravský obránce se svalil na zem. Úkol však splnil, tvrdá rána k Laštůvkovi nedoletěla. Jinak ale nebylo tempo ve druhém poločase takové, jako v první půli.

O pár chvil později odhlavičkoval Chaluš míč z malého vápna. Kdyby tak neučinil, Kuzmanovič by nejspíš zakončoval do prázdné brány. Do slibné střelecké pozice se dostal Fleišman, díky pohotovému zákroku Peška byla rána odvrácena na roh. V závěru utkání již Baník pochopitelně nikam nespěchal a počet šancí se výrazně snížil. Po centru Mosquery však mohl zápas vyrovnat Pešek, svou hlavičkou ale těsně minul bránu. Vyrovnat se nám do konce utkání již nepodařilo, pouze dostal Mosquera za údajný faul žlutou kartu a po následné šarvátce kartu červenou. Finální skóre tedy bylo 0:1.

Pavel Hoftych (FC Slovan Liberec): „Těžký zápas, ale myslím si, že dobrý. Hra byla velmi nahoru dolů. Obě mužstva chtěla hrát, paradoxně to ale skončilo pouze 1:0. I tak si myslím, že v utkání mělo mnoho šancí a pološancí, mělo grády. My jsme dostali branku z ojedinělé akce soupeře. Stronati krásně vystřelil a trefil tyč, pak následná dorážka na hraně ofsajdu, která byla Zajícovi uznána jako gól. My jsme se poté tlačili do ofenzivy, měli jsme nespočet rohů a standardních situací. Kluci byli aktivní, gól nám tam ale bohužel nepadl a to jsme také orazítkovali tyč. Měli jsme určitě více ze hry a i více šancí než soupeř. Druhý poločas jsme chtěli být stále aktivní, myslím si, že se hrálo nahoru dalo z obou stran. Domácí se nechtěli smířit se stavem 1:0, my jsme zase chtěli zápas otočit. Ovšem dnes nám bohužel nebylo přáno, i přes to, že hráči odvedli maximum a velmi dobrý výkon. V tak bojovném utkání jsme prostě branku dát nedokázali, prohráli jsme, škoda.“

Luboš Kozel (FC Baník Ostrava): V utkání proti Slovanu jsme museli vycházet ze zajištěné obrany. Se Slováckem jsme měli problémy s nakopávanými míči, to jsme si dnes pohlídali a bylo to lepší, i když měl soupeř výškovou převahu. Hlavním důvodem byl Stronati, který ve vzduchu kraloval. Důležité bylo rychlé vstřelení vedoucí branky, která nás uklidnila a mohli jsme hrát tak, jak jsme chtěli a jak jsme hráli. Je to pro nás velice důležité vítězství.