FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Sparta - FCSL 3:0
07.05.2016

Slovan přišel o šanci na druhou příčku, z půdy Sparty si veze porážku

Praha - Účast v evropských pohárech si už sice náš tým pro příští sezonu zajistil, Sparta mu však svými zaváháními nabídla možnost zabojovat také o druhou příčku. Pokud by na Letné zvítězil, mohl se Slovan dotáhnout pouhý bod za Pražany. Ti si naopak mohli svou příčku pojistit, rozhodně tak ve vzájemném utkání šlo o hodně. Domácí nakonec zápas zvládli a Slovan se tak v následující sezoně bude muset smířit "pouze" s předkolem Evropské ligy.
28.kolo, sobota 7.5.2016, 15:45, Generali Arena
AC Sparta Praha AC Sparta Praha
3:0
(2:0)
AC Sparta Praha: Bičík – Zahustel (80. Vácha), Brabec, Nhamoinesu, Krejčí – Dočkal (C), Mareček, Matějovský – Konaté (74. Lafata), Jiráček – Juliš (66. Fatai).
FC Slovan Liberec: Hladký – Coufal, Hovorka, Pokorný (C), Sýkora (73. Bartošák) – Sackey (41. Machuča), Breite – Bartl, Folprecht, Vůch – Luckassen (63. Rabušic).
Branky: 32. Krejčí, 38. Juliš, 51. Konaté. Rozhodčí: Hrubeš - Vlasjuk, Hock. ŽK: 77. Brabec, 87. Vácha - 62. Bartl. Synot hráči utkání: Bořek Dočkal a Jan Sýkora.
Diváci: 8817

Slovan vstoupil do utkání aktivně. Ve čtvrté minutě nasměroval Daniel Bartl do vápna nebezpečný centr, Kevin Luckassen však nakonec nedokázal míč zakončit. O několik minut zase po rohu zakončoval Coufal, jeho pokus však obrana dokázala zastavit. Na druhé straně pro změnu z hranice vápna střílel Mareček, Hladký však balon srazil na roh. Po čtvrthodině hry pak pálil zpoza vápna v těžké pozici Luckassen jen vedle.

Hra se po úvodním nástupu poněkud uklidnila. Konaté sice zkusil vypálit z dálky, jeho pokus ale příliš vzrušení nepřinesl. Nebezpečí neznamenal ani Zahustelův průnik, kdy Pokorný nakonec dokázal jeho centr odvrátit na roh. Dosud největší šanci si vytvořila Sparta, když Brabec vysunul Zahustela, ten posunul míč do vápna a Dočkal pálil z dobré pozice, jeho střelu ale zblokoval Lukáš Pokorný.

Ve 32. minutě však u Sparta šla z nenápadné akce do vedení. Po autovém vhazování poslal Bořek Dočkal přízemní centr skrz šestnáctku a Ladislav Krejčí z první propálil bezmocného Václava Hladkého. A o šest minut později bylo ještě hůř. K Bořku Dočkalovi se stáhli hned dva obránci, Lukáš Juliš tak zůstal zcela osamocen a po přesné přihrávce do běhu tváří v tvář brankáři Hladkému nezaváhal.

Zaskočený Slovan už v první půli nedokázal na vývoj reagovat a do kabin se tak o poločase šlo za stavu 2:0 pro Spartu.

Také do první šance po změně stran se dostali domácí. Jiráček přeskočil v hlavičkovém souboji Breiteho, Hladký však dokázal balon vyrazit. Zato o minutu později postupoval po Dočkalově přihrávce zcela sám na branku Tiemoko Konaté a nasměroval míč mezi nohy brankáře Václava Hladkého. Krátce nato zahrozil také Slovan, když z dálky pálil Folprecht, ale Bičíkovu branku minul.

Sparta hrála s lehkostí a v 62. minutě obléhala branku, nicméně Dočkalova střela neprošla dobře postaveným obranným blokem. Naopak David Bičík se musel v 69. minutě pořádně natáhnout, když vyrážel technickou střelu Daniela Bartla na rohový kop. Ten už ale další ohrožení neznamenal.

Alespoň korigovat skóre mohl deset minut před koncem Egon Vůch, jeho střelu ale Bičík vyrazil a Rabušic se k dorážce nedostal. Jen o chvíli později Machuča technickým pokusem těsně minul. Na druhé straně zase nebezpečně střílel Mareček, ale trefil pouze spoluhráče Fataie. V samotném závěru už skóre nezměnil ani David Lafata, Slovan si tak z Letné veze porážku 0:3.

Zdeněk Ščasný (trenér Sparty): "Myslím, že se projevilo, že jsme měli normální tréninkový týden. Na klucích to bylo znát a už ve středu si pochvalovali, že od února takový trénink neměli. Dneska jsme měli zápas od začátku v režii. Nechci, aby to vyznělo nabubřele, ale říkal jsem klukům, že když podáme normální výkon, tak to zvládneme, protože doma jsme silní a v poháru jsme Liberec porazili i v okleštěné sestavě."

Jindřich Trpišovský (trenér Liberce): "Sparta vyhrála zaslouženě, dostali jsme školení ve výběru místa na hřišti. Začátek byl vyrovnaný, dokonce jsme byli aktivnější, ale to se postupně vytratilo. Sparta pak hrála kvalitně na míči a moc mě mrzí první gól, protože padl po autu, na který jsme se připravovali. Sparta potom dominovala a my odehráli nejhorší zápas sezony. Doufám, že boj o Ligu mistrů hráčům nohy nesvazoval, protože jsme si několikrát zdůrazňovali, že cíl už jsme splnili a už hrajeme jen o bonusy."