FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FC Astra - FCSL 3:0
31.07.2014

Slovan podlehl ve 3. předkole Evropské ligy Astře Giurgiu

Nikol Kuncová
GIURGIU – V 18 hodin českého času vstoupil náš tým do 3. předkola Evropské ligy na půdě Rumunského soupeře. Ten se v pohárových kláních představuje teprve podruhé v historii a premiérově na svém stadionu Marina Anastasoviče.
3.předk. EL, čtvrtek 31.7.2014, 18:00, Stadion Marina Anastasoviče
FC Astra Giurgiu FC Astra Giurgiu
3:0
(1:0)
FC Astra Giurgiu: Lung – Pliatsikas, Gäman, Ben Youssef, Júnior Morais – Yahaya, Laban – Enache (85. Oros), Budescu, William (87. Cristescu) – Fatai (82. Bukari).
FC Slovan Liberec: Hroššo – Coufal, Karišik (64. Pimpara), Rajnoch, Fleišman (C) – Sackey – Pavelka, Šural, Ďubek, Delarge (78. Frýdek) – Luckassen (71. Hamuľák).
Branky: 4. Fatai, 74. Fatai, 81. Fatai, ŽK: 9. Rajnoch (LIB), 53. Luckassen (LIB), 70. Pimpara (LIB), Rozhodčí: Spathas – Dimitriadis, Kostaras

Úvod utkání měl rychlý spád, nejdříve Coufal daroval domácím standardní situaci, kterou však zachytil bez problémů Hroššo. Poté už ale brankář Slovanu neměl šanci. Kehinde Fatai se dokázal zbavit stopera a prosmíknout se do vápna, odkud nechytatelně zavěsil do šibenice, čímž poslal Giurgiu do vedení. Na to mohl vzápětí odpovědět náš tým, jenže po centru Luckassena Ďubek promáchl a velká šance přišla na zmar. Střelec prozatím jediného gólu o sobě dal vědět znovu, když přihrál na volného Budescu, ten lobem těsně minul Hroššovu bránu. Když William poslal míč před bránu na Budescu, libereckým fanouškům zatrnulo, ovšem útočící hráč nakonec na míč nedosáhl. Do rumunského města zavítala více než desítka příznivců Slovanu, z čehož dokonce dva jsou německé národnosti.

Do velké šance se řítil Šural, jenž vybojoval alespoň rohový kop, který zakončil hlavou mimo Karišik. Slovan se dostal více do hry a byl aktivnější, v cestě za vyrovnáním jim ale stála obrana Astry. Zodpovědnost na sebe vzal Pavelka, jehož střelu nakonec zblokovala domácí defenziva. Menší nedorozumění mezi Rajnochem a Hroššem málem vyústilo v inkasovanou branku, gólman Slovanu nakonec zareagoval včas. Budescův přesný pas našel Enacheho, jehož hlavičku z bezprostřední blízkosti nadvakrát vychytal Hroššo. Sackey musel zaskočit na pozici pravého beka, kde si počínal úspěšně. Ke střele se z protiútoku odhodlal Ďubek, jeho pokus zpoza velkého vápna neměl razanci a tak Lung s klidem zasahuje. Z ještě větší vzdálenosti to zkoušel Sackey, ale obrana Astry je pozorná.

Fleišman vyzval k zakončení Pavelku, ten však z voleje míří mimo branku. Zmařených zakončení v podání Slovanu bylo více než dost a ani Šural nezamířil mezi tři tyče. Vzápětí se snažil prodrat do vápna, odkud se mu již nepodařilo zakončit. Když se k míči dostal Budescu, všiml si vyběhnutého Hrošša, jeho lob nakonec jen těsně míjí libereckou svatyni. V závěru první půle tlak Slovanu opadl a Fataiova dalekonosná střela zamířila zcela mimo Hroššovu branku. Hra se odehrávala spíše ve středu hřiště, odkud se Astra kombinačně dostala k zakončení, ale taktéž nenašlo bránu. V posledních vteřinách ještě vyprášil rukavice Lukáše Hrošša Fatai, což bylo tím posledním, co se v první půli odehrálo.

Druhý poločas zahájil Slovan nepřesnou kombinací a do útoku se tak mohla řítit Astra. Fatai vyslal přízemní přihrávku na Enacheho, ten ale na libereckou obranu nevyzrál. Domácí zkoušeli prorazit do vápna díky centrům, které jim ale nevycházeli a ani Budescuova střela neměla úspěch, jelikož ji zpomalil Sackey. Labanův přesný centr vystopoval Yahayu, který nechal reflexivně vyniknout Hrošša. Delarge se hnal do útoku, jenže byl rychle o míč připraven. Enache unikl Karišikovi a na stoprocentní šanci vyzval Fataie, ten trefil pouze brankáře a Hroššo si tak připsal další skvělý zákrok. U míče se zdržovali domácí a tak měl Slovan těžkou pozici na vyrovnání.

Laban prosvištěl kolem Coufala, ovšem jeho centr nenašel adresáta. Posléze musel zasahovat Hroššo, nejdříve proti střele Williama, poté musel vystartovat z brány proti dlouhému míči, přičemž trefil svého spoluhráče Karišika, který musel střídat. Pavelka pobídkou vyslal Šurala, jenže u míče byl dříve obránce Astry. Další veledůležitý zákrok si připsal Hroššo, když po patičce Enacheho, zakončoval Budescu. Do dalšího zakončení se Budescu dostal o pár minut pozdě, jeho nápřah však míří přímo na gólmana Slovanu. V 74. minutě se opět prosadil Kehide Fatai, když postupoval sám na bránu a efektivní kličkou si poradil i s vybíhajícím brankářem Hroššem a zakončil do prázdné brány. Domácí byli po překonání skvělého slovenského brankáře na koni a viditelně byli lepší.

Pavelkův vysoký pas směrem dopředu spoluhráči nepochopili a tak se Slovan opět musel bránit. Nejspíše největší šanci obstaral Fleišman, jehož centr směřoval na zadní tyč, kam si seběhl střídající Frýdek, ale trefil pouze Lunga. Zřejmě definitivní zásah dostal náš tým devět minut před koncem utkání. Hroššo nejdříve zlikvidoval několik pokusů i za pomoci obrany, posledním hráčem u míče se pak stal Kehinde Fatai, který míč propálil do brány a dokonal svůj hattrick. Slovan zkoušel ještě zareagovat a utkání snížit, bohužel mu ale nic nevycházelo. Náhradník Cristescu postupoval sám na branku, střela mu ale nesedla, čímž spálil další gólovou šanci Astry. V nastaveném čase již k žádnému velkému ataku nedošlo a výsledek 3:0 se tak stal konečným.

Daniel Isaila, FC Astra Giurgiu: „Myslím, že můžeme být s výkonem i výsledkem spokojeni. Skóre 3:0 je před odvetou opravdu skvělé, i když ještě nesmíme nic podcenit a dvojzápas dotáhnout do konce. Hráli jsme přesně to, co jsme potřebovali, a troufám si říct, že jsme soupeře přehráli zaslouženě.“

Samuel Slovák, FC Slovan Liberec: „Po druhém góle, který byl trochu šťastný, se soupeř dostal na koně, zatlačil nás a byl jasně lepší. Jejich šance pak vyústili v tento výsledek. Odveta pro nás bude velmi těžká, ale stále se budeme pokoušet to soupeři co nejvíce znepříjemnit. My jsme šli na dno sil, ale s některými individualitami Astry jsme si zkrátka nedokázali poradit. Možná kdybychom nedostali gól hned v samém začátku, mohlo se utkání vyvíjet jinak.“