FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Zlín 5:0
23.11.2019

Slovan naprosto jednoznačně přehrál Zlín a domácím fanouškům udělal radost výhrou 5:0

Šimon Knopp
Liberec - V 17. kole FORTUNA:LIGY čekal na svěřence trenéra Hoftycha soupeř ze Zlína. Slovan do zápasu vstoupil stylově a už v šesté minutě vedl díky brance Breiteho. Do konce poločasu se ještě prosadil Musa a Potočný. Ve druhé půli hrál Liberec od 52. minuty proti deseti, protože Podio fauloval unikajícího Musu. Následoval velký počet šancí, několik skvěle zlikvidoval Rakovan. Přesto se ještě jednou trefil Potočný a následně i Pešek. Celkový výsledek byl tedy 5:0 a Slovan si připsal tři body do tabulky!
17.kolo, sobota 23.11.2019, 14:30
5:0
(3:0)
FC ZlínFC Zlín
FC Slovan Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Oscar (80. Nešický), Mara - Malinský (71. Kuchta), Breite (C), Potočný - Musa (61. Pešek)

Náhradníci: Knobloch - Fukala, Chaluš, Pešek, Dordić, Nešický, Kuchta

FC Zlín: Rakovan - Matejov, Cedidla, Buchta, Hlinka (67. Janetzký), Bartošák - Podio - Folprecht (90+1. Hnaníček), Jiráček (C) - Železník (57. Džafić), Poznar

Náhradníci: Dostál - Janetzký, Hnaníček, Džafić, Kolář, Wágner, Hellebrand

Branky: 6. Breite, 22. Musa, 38. a 49. Potočný, 82. Pešek

Žluté karty: 44. Bartošák

Červené karty: 52. Podio

Rozhodčí: Hocek – Dobrovolný, Flimmel
Diváci: 3333

Slovan v úvodu zápasu začal spíše opatrněji a snažil se svoje akce připravovat hluboko z obrany. Trpělivost se vyplatila, Hybš poslal oblouček na Malinského, který překonal bránícího hráče a postupoval do vápna. Počkal na vhodný okamžik a předložil míč Radimovi Breitemu, jenž měl už snadnou práci, dorážel v podstatě do prázdné branky. Další akci Slovanu zakončoval hlavičkou z úhlu Potočný, ovšem mířil mimo tři tyče. Zlín se v úvodní dvacetiminutovce trápil a měl problémy s rychlým napadáním libereckých hráčů.

Ve 22. minutě se znovu radovali svěřenci trenéra Hoftycha. Stejně jako u prvního gólu byl nahrávajícím fotbalistou Malinský, na jeho centr si počkal nikým nehlídaný Petar Musa a hlavičkou dokázal míč umístit mezi brankáře a zadní tyč, 2:0. O šest minut později, po faulu na Breiteho, střílel z úctyhodné vzdálenosti Karafiát, Rakovan jeho pokus pouze vyrazil před sebe. Avšak dorážejícímu Breitemu se míč zamotal mezi nohama. V 38. minutě poslal další nádherný centr Malinský, na konci akce byl tentokrát Roman Potočný, který trefil balón z první a znovu rozvlnil síť.

Ke konci první půle se poprvé ukázal v útoku i Zlín, Železník se pěkně uvolnil, ale razantní střelou trefil pouze břevno. Na druhé straně pokus aktivního Breiteho vyrazil Rakovan na roh. Libereckým hráčům se do kabin odcházelo s dobrým pocitem, protože v první půli dokázali přehrát Zlín 3:0. Lví podíl na poločasovém výsledku měl Tomáš Malinský, který asistoval na všechny tři branky.

Slovan navázal na výkon z první půle, hned první akci zakončil gólově Roman Potočný. Naskočil na centr Musy a kopačkou doklepl balón za záda Rakovana. Další důležitý moment přišel v 52. minutě, dlouhý Nguyenův nákop zpracoval Musa a následně byl stažen Podiem. Vzhledem k tomu, že došlo k přerušení velké šance, rozhodčí neváhal a vytasil červenou kartu. Slovan si vyvářel další šance, nejprve střílel těsně mimo Potočný, poté vyzkoušel pozornost Rakovana i Hybš, ale jeho pokus postrádal razanci.

Sedmdesátá šestá minuta přinesla dvě velké šance, Hybšovu střelu po odraženém míči vykopl těsně před brankovou čarou jeden z obránců Fastavu. Druhou příležitost měl Kuchta po nahrávce Mikuly, sám před Rakovan neuspěl. O dvě minuty později postupoval sám na brankáře Pešek, ale ani liberecké křídlo nebylo úspěšné, gólman Zlína předvedl povedený zákrok.

V 82. minutě už podruhé velkou příležitostí Jakub Pešek nepohrdl, Bucha nedokázal odkopnout míč a liberecký záložník celé akce využil, sám v pokutovém území umístil střelu mezi nohy gólmana. Tlak Liberce ani poté neustal, střelu Mary z vápna jen se štěstím vytáhl na roh. Přečíslení tři na jednoho vyřešil špatně Kuchta, zakončoval sám a branku netrefil. Dvě minuty před koncem Breite ještě tečoval míč před Rakovanem, ten obětavě zastavil další gól obličejem. Slovan naprosto jasně přehrál Zlín a může slavit skvělou výhru 5:0!

Pavel Hoftych (FC Slovan Liberec): „Takový zápas se hodnotí lehce. Od začátku jsme byli lepší, dali jsme rychlé branky. Krásné branky. Aktivní Malinský vlastně připravil tři a to všechny během prvního poločasu. V druhém poločasu jsme všichni chtěli vytvářet tlak, podařilo se nám přidat další dvě branky. Hráli jsme potom proti 10, kdy Peta Musa běžel sám na branku. Další šance jsme neproměnili, utkání jsme si nezkomplikovali a zaslouženě jsme ho vyhráli."

Jan Kameník (FC Fastav Zlín): „Utkání jsme prohráli vysokým rozdílem a řekl bych, že nás od začátku soupeř učil svým pohybem, schopností odebírat míče v dosti rizikových prostorech a přechodem do útoku, což se nám nedařilo eliminovat. Řekl bych, že do úvodu špatně vstoupili, inkasovali jsme rychlou branku a to utkání mělo do konce poločasu stejný průběh. Kdy prakticky další dvě branky, které jsme inkasovali po stejných situacích, centrech ze strany. Samozřejmě do druhé půlky jsme se pokusili trošku přeskupit obranný systém a trošku změnit rozestavení. Čtvrtý inkasovaný gól a červená karta nám naše plány zničily a v ten daný moment jsme již neměli moc příležitostí, jak se do toho utkání vrátit. A utkání jsme prostě prohráli."