FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Fiorentina 1:3
20.10.2016

Slovan bojoval ze všech sil, nakonec na Fiorentinu nestačil

Kryštof Rossmann
Liberec - Ve čtvrtečním podvečeru svedl Slovan s Fiorentinou pohlednou bitvu. Body však nakonec získat nedokázal, rozhodly nebezpečné brejky italského celku. O jedinou branku svěřenců trenéra Jindřicha Trpišovského se postaral Petr Ševčík.
Skup., čtvrtek 20.10.2016, 19:00
1:3
(0:2)
ACF FiorentinaACF Fiorentina
FC Slovan Liberec: Dúbravka – Coufal (C), Hovorka, Karafiát, Sýkora (68. Bartošák) – Breite – Vůch, Ševčík, Folprecht, Navrátil (72. Bartl) – Komličenko (78. Marković)
ACF Fiorentina: Tătăruşanu – Tomović, Astori, Gonzalo Rodríguez (C) – Cristóforo (61. Bernardeschi), Badelj, Valero, Vecino, Olivera – Babacar (79. C. Sánchez), N. Kalinić (53. Tello)
Branky: 58. Ševčík (Karafiát) – 8. N. Kalinić, 23. N. Kalinić (Astori), 70. Babacar (Tello). Rozhodčí: Gözübüyük – van Dongen, Goossens (všichni Nizozemsko). ŽK: 12. Breite, 18. Karafiát, 54. Navrátil – 50. Tomović, 67. Valero, 81. Bernardeschi. ČK: 84. Breite. Diváci: 9 037.

Hosté nedarovali našemu celku ani metr hrací plochy již od samotného začátku. Úvodní Kaliničův úprk ještě stihl Dúbravka zneškodnit. Při té druhé už se ale balón s trochou štěstí odrazil k ve vápně stojícímu Nikolu Kaliničovi, jehož dělovka z první skončila přesně za libereckým gólmanem. O chvíli později mohlo být ještě hůře, tentokrát Kaliničovi přihrával Valero, nicméně druhý gól fanoušci italského celku prozatím neoslavovali.

Poté se osmělil i Slovan, konkrétně Breite, který se vší silou opřel do balónu na hranici vápna. Defenziva Fiorentiny zakročila včas, míč skončil pouze na rohovém kopu. Poté naše mužstvo předvedlo vydařený signál. Nicméně ten nakonec přečetl Tătăruşanu a sebral Navrátilovi šanci z kopačky. Hned o minutu později uháněl sám na Dúbravku Babacar. Příležitost to byla velká, ale gólman Slovanu ji zneškodnil výborným zásahem.

Zanedlouho však obrana podcenila centr a Nikola Kalinič stihl do nákopu vložit nohu, čímž překonal vyběhnutého Dúbravku. Poté mu stačilo jen trefit bránu. V samotném závěru úvodní pětačtyřicetiminutovky zahrozil ještě Breite, jehož dělovka mířila mezi tři tyče a Tătăruşanu musel zasáhnout.

Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského vstoupili do druhé půle velmi aktivně. Breiteho nepříjemnou ránu stačil gólman italského týmu jen tak tak vyrazit, hlavičkující Coufal následně nezamířil přesně. Nicméně v 58. minutě už se skóre měnilo, centr z rohového kopu se dostal až Petru Ševčíkovi, který bez milosti propálil vše, co mu stálo v cestě.

Breite byl během duelu při chuti a v 68. minutě vyslal z trestného kopu další nepříjemnou jedovku, ani tentokrát však přímo strážce svatyně hostí nepřekonal. Záhy Fiorentina ukázala, jak nebezpečná je při brejkových situacích. Po rychlé kombinaci útočícího tria zacílil přesně z šestnáctky Khoumu Babacar. Vysoké tempo na obou stranách pokračovalo. Ševčík krásně odcentroval z pravé strany, ale Bartlovi k úspěšné patičce scházely centimetry.

V závěru duelu značně zkomplikoval cestu za vyrovnáním Breite, který viděl po druhém faulu červenou kartu a musel do sprch. O chvíli později se k ráně dostal Karafiát, nicméně pokus postrádal přesnost. Naopak na druhé straně měl Coufal velké potíže, aby nakonec zvládl míč skákající za brankovou čáru mimo tři tyče. Povedlo se mu to, skóre již do závěrečného hvizdu zůstalo neměnné.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): „V první půli jsme nehráli vůbec dobře a Fiorentina byla jasně lepší. Vytvořila si tři stoprocentní šance a dvě proměnila. My jsme hodně hráli bez balonu, oni měli lepší pohyb. My byli všude pozdě. Fiorentina byla v první půli jinde a zaslouženě vedla 2:0. V druhé půli jsme šli hodně do rizika, napadali jsme nejvýš, co to šlo. Z toho rezultoval tlak a i branka na 1:2. V momentě, kdy tlak vrcholil, hráli jsme dobře a trošku bylo ve vzduchu i vyrovnání, jsme udělali triviální chybu v rozehrávce. Soupeř kvalitou dohrál brejk a bylo po zápase. První gól jsme dostali po třech odrazech, při druhém neodkopneme míč a při třetím jim takhle namažeme. Máme jeden bod po třech zápasech a dostali jsme se do složité situace. Už nesmíme prohrát ani v jednom ze tří zbylých utkání."