FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Plzeň - FCSL 2:3
28.01.2012

Semifinále Tipsport ligy: FC Viktoria Plzeň vs. FC Slovan Liberec 2:3 (1:2)

Klub
Beroun - Slovan postoupil do finále. V atraktivním utkání dokázal porazit mistrovskou Plzeň. Zápasu nechybělo téměř nic. Diváci viděli branky, sporné momenty i emoce. Soupeře se hráči Liberce dozvědí odpoledne.
TLS, sobota 28.1.2012, 10:30, BEROUN
FC Viktoria Plzeň FC Viktoria Plzeň
2:3
(1:2)
FC Viktoria Plzeň: M. Čech (46. Pavlík) – Rajtoral (60. Řezník), Čišovský, Procházka, Limberský – Darida (60. Berger), Horváth (60. Trapp) – Petržela (60. Ševinský), Kolář, Ďuriš (60. Štípek) – Bakoš (60. Wágner).
FC Slovan Liberec: Bičík - Gebre Selassie (79. Bína), Nezmar, Karisik, Fleišman - Šural, Vácha (70. Suk), Bosančić, Breznaník - Štajner, Hadaščok.
Branky: 3. Darida, 82. Procházka - 23. a 73. Breznaník, 43. Vácha ŽK: Štajner (LIB).

Do utkání vstoupil lépe Slovan, který mohl jít už v úvodní minutě do vedení. Gebre Selassie vybojoval balón, předložil ho Váchovi, který byl sám ve vápně. Místo gólové střely ještě přihrál na Hadaščoka, který sice skóroval, ale z ofsajdu.

Ve třetí minutě tak přišel trest. Středem hřiště vedl kombinaci Viktorky Darida, který po narážečce zakončoval tvrdou střelou - 1:0. Gól vlil hráčům Plzně krev do žil a byli chvíli aktivnější. Střelu Limberského skvěle vyrazil Bičík, další nebezpečnou akci Viktorky uhasil až v poslední chvíli Karisik.

Ve 13. minutě chybovali Liberečtí v rozehrávce. Bičík skvěle ve vyložené šanci vychytal Petrželu. Z protiútoku zahrozil Slovan, po centru Štajnera se na bližší tyči snažil zakončit Hadaščok. Branku netrefil.

Ve 20. minutě zakončoval akci Slovanu střelou Breznaník. Čech byl více z branky a jen se otáčel za střelou, která šla vedle.

O tři minuty později Slovan kombinoval na levé straně plzeňského vápna. Štajner se dostal do vápna, zorientoval se ve skrumáži a posunul na Breznaníka, který dloubnutím přes vyběhnuvšího Čecha vyrovnal - 1:1.

Ve 26. minutě kopal přímý kop Štajner, Šural byl v dobré pozici, hlavičkoval ale nad. Slovan se v dalších minutách usadil na polovině Plzně. Nebezpečné situace ve vápně vyřešil Čech. V jednom případě vyrazil na roh míč, který zapadal z výšky do branky. Poté vyřešil nebezpečný centr.

Ve 32. minutě vzplály na hřišti emoce. Rozhodčí neodpískal jasný faul těsně před vápnem Plzně. Protiútok zastavil Štajner skluzem, který rozhodčí označil za faul, čímž slušně vytočil Štajnera.

Drobnou pomoc sudího Plzeň málem využila. Gólovou hlavičku Koláře z malého vápna bravurně zlikvidoval Bičík.

Ve 37. minutě kopal Horváth rohový kop, hlavička Čišovského šla nad branku. Z protiútoku skvěle kombinoval Slovan. Nádhernou střelu Bosančiće vytáhl neméně krásným zákrokem Čech.

Ve 41. minutě Slovan svého soupeře zavřel ve vápně. Bosančićovu střelu Čech ještě vyrazil, před Hadaščokem uklidil obránce na roh. Ve 43. minutě už šel Slovan do vedení. Vácha vystihl rozehrávku soupeře a překonal Čecha - 1:2. Poločas, který nabídl skvělou fotbalovou podívanou, Liberec gólově ovládl.

V úvodu druhé půle střílel z dobré pozice Breznaník, jenže Pavlík, který vystřídal Čecha, byl připraven. V 50. minutě utekl po levé straně Šural, jeho centr na přední tyči těsně nedoběhl Hadaščok. V 53. minutě se do šance dostával Šural, prokličkoval se až před brankáře, kličkou navíc se dostal do zámezí.

Nejslabším článkem kvalitního utkání byl jednoznačně rozhodčí. Dokázal to v 59. minutě, kdy odpískal pro Plzeň pokutový kop, který nepochopili hráči Liberce ani Plzeňští. Před Viktorkou klobouk dolů, Petržela totiž penaltu za potlesku našich hráčů odevzdal Bičíkovi do rukavic. Zmatený rozhodčí o minutu později po souboji Breznaníka s Čišovským odpískal nejdříve faul plzeňského hráče, aby pak svůj verdikt otočil.

Po šedesáti minutách hry vystřídala Plzeň půlku mužstva. V 64. minutě dostal Šural přihrávku do vápna, zpracoval si míč pro sebe a střílel těsně vedle. O dvě minuty později zkrotil Pavlík nadvakrát střelu Breznaníka.

V 73. minutě vedl Štajner útok po levé straně. Přihrávkou do vápna uvolnil Hadaščok, kterého vychytal Pavlík. Sražený míč uklidil do sítě Breznaník - 1:3.

V 77. minutě střílel v dobré pozici Šural, jeho pokus nebyl dostatačně umístěný ani razantní. V 80. minutě se do nebezpečné pozice dostal Wágner, jeho střela z vápna narazila nejdříve na rukavici Bičíka a poté na břevno liberecké branky. Toto varování Slovanu nestačilo. V 82. minutě zašlápl Bosančić na vápně doslova a do písmene míč pro protihráče. Překvapený Procházka přišel zadarmo ke gólové šanci a využil ji - umístěnou střelou nedal brankáři šanci - 2:3.

Fotbalisté Liberce po inkasované brance přidali. Vytvořili si další šance, ale místo zakončení chtěli míč dovést až do branky. Několik dalších šancí Slovan nevyužil, a tak se stalo, že mohla v poslední minutě Plzeň vyrovnat. Na rohový kop šel i brankář Pavlík, a právě k němu se dostal sražený míč. Pavlík neprostřelil hradbu bránících hráčů a následná dorážka šla nad. Slovan si zahraje finále.

Pavel Vrba (FC Viktoria Plzeň): "Z naší strany to bylo nejlepší utkání na tomto turnaji. Zápas měl parametry ligového zápasu, který snese nejvyšší měřítka. Pochopitelně porážka mrzí, nutno však podotknout, že zápas měl nadstandardní kvalitu. Již den po tomto střetnutí nás čeká při jubilejní desáté účasti na tomto zimním turnaji boj o třetí příčku. Už dopředu jsem avízoval, že zátěž musíme hráčům rozdělit, neboť v úterý nás čeká na Kypru zápas s Galati. Příležitost tak v boji o umístění dostanou ti hráči, kteří toho proti Liberci odehráli méně, navíc budeme doplněni o hráče z juniorky."