FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Karaganda 1:0
17.07.2012

Liga Mistrů, 2. předkolo: FC Slovan Liberec vs. FC Šachťor Karaganda 1:0 (1:0)

Michal Vít
Ostrý test mají za sebou hráči Slovanu, když hned v prvním soutěžním zápase sezóny 2012/2013 narazili v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů na rozehraný kazašský celek Šachťor Karaganda. Ač byli hosté po většinu zápasu lepším týmem, Slovan i díky potřebnému štěstí udržel důležité čisté konto a sám vstřelil jediný gól utkání. Do odvety si tak vzhledem k průběhu utkání vezeme nadějnou domácí výhru 1:0.
2. př., úterý 17.7.2012, 19:00, U Nisy
1:0
(1:0)
FC Šachťor KaragandaFC Šachťor Karaganda
FC Slovan Liberec: Bičík - Kušnír, Nezmar, Kelič, Fleišman - Blažek (60. Šural), Vácha, Janů, Bosančič - Štajner, Hadaščok (78. Delarge)
FC Šachťor Karaganda: Mokin - Vasiljevič, Poryvajev, Džidič, Vičius (66. Henao) - Kukejev (78. Visnakovs), Bajžanov (76. Tarasov), Arsenijevič, Kirov - Finončenko, Gridin
Branky: 23. Hadaščok, ŽK: 2:3, ČK: 0:0, Rozhodčí: Eskov - Kalugin, Semenov (všichni RUS)
Diváci: 5500

Trenéři pro utkání neměli k dispozici lehce zraněného Rabušice a také Breznaníka, který si odpykával trest za červenou kartu z pohárového utkání v dresu Slovanu Bratislava. Rabušice tak v základní sestavě nahradil Hadaščok a Breznaníka pak Blažek, který se po minulé sezóně vrátil z hostování ve Slavii. Místo po přestupivším Gebrem pak na pravé straně obrany zaujal ze Sparty příchozí Kušnír.

První ostrý zápas v sezóně 2012/2013 začali naši hráči opatrně a hrálo se tak převážně ve středu hřiště. Až v 10. minutě Slovan poprvé zahrozil. K odraženému míči se za velkým vápnem dostal Bosančič. Svou táhlou střelu však poslal těsně vedle levé tyče. Hosté kontrovali o tři minuty později, když hlavička Vasiljeviče skončila nad břevnem. V 16. minutě pak hosté dokonce vstřelili branku, když se hlavičkou prosadil Gridin. Naštěstí pro nás však stál v době přihrávky v ofsajdu, a proto gól nebyl uznán.

Slovan po tomto varování znérvózněl, což se projevilo ve zhoršené kombinaci. Ve 23. minutě však přišlo vysvobození, když se po přihrávce Bosančiče obtočil Hadaščok na penaltě kolem obránce a tvrdým zakončením nedal gólmanovi šanci - 1:0. O další dvě minuty později mohlo být ještě veseleji. Blažek poslal tvrdý přízemní centr přes celé vápno, kde míč našel volného Bosančiče, ten však ve své šanci selhal. Nebezpeční však byli i hosté, když ve 29. minutě musel nebezpečný centr likvidovat Bičík. Následná střela Vičiuse již mezi tři tyče nemířila. Zbytek prvního poločasu se nesl v nervózním duchu. Hra se často kouskovala a hosté využívali jakékoliv standardky k dlouhému nákopu do vápna. Naši hráči však již soupeře k žádné příležitosti nepustili a do šaten tak šli s jednobrankovým vedením.

Podobně jako skončil první poločas začal i ten druhý. Rozháraná hra Slovanu dodávala Kazachům sebevědomí. V 53. minutě tak mohlo být vyrovnáno. Po jedné z mnoha ztrát Slovanu ve středu hřiště se hosté hnali do přečíslení. Fininčenko posílal z levé strany prudký centr před bránu kam doklouzával Gridin. Chybělo mu však pár centimetrů. Hosté s postupujícím časem získávali pevnou půdu pod nohama, což deklaroval i další neuznaný gól Finončenka. V 61. minutě se z hluboké defenzivy dostal i Slovan a hned z toho mohl být gól. Šuralova tvrdá rána z 20 metrů málem zaskočila nejistého gólmana hostí. O osm minut později mohl navýšit skóre i Vácha. Po Hadaščokově průniku však ve vyložené příležitosti těsně minul branku.

I přes tyto příležitosti však Slovan tahal ve druhém poločase za kratší konec provazu. Hosté spálili další tutovku v 79. minutě. Po vhozeném autu do vápna jsme ve shrumáži nejprve zblokovali střelu Vasiljeviče, aby se posléze do odraženého míče opřel zblízka Tarasov. Míč však naštěstí pro Slovan těsně minul levou tyčku. Ve třetí minutě nastavení pak Bičík výborným zákrokem zlikvidoval umístěnou hlavičku hostů. Naši hráči tak se štěstím uhráli nadějný výsledek do odvety, když porazili kvalitní kazašské mužstvo 1:0.

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec): "Naším přáním bylo v domácím utkání vyhrát a nedostat branku. To se nám podařilo, nicméně jsme teprve v polovině a čeká nás ještě odveta. Šachtar ukázal, že je velice silný tým, který profituje z výškové převahy a standardních situací, na které si budeme muset dát v Karagandě pozor. Ukázalo se, že naše hra ještě není taková, jaká by měla být. Soupeř působil rozehranějším dojmem. Očekáváme ještě těžký boj v odvetě a hodláme se o postup znovu poprat."

Viktor Kumykov (FC Šachtar Karaganda): "Myslím, že to bylo vyrovnané utkání. V prvním poločase jsme měli více ze hry, ale bohužel jsme inkasovali, a to nás dnes stálo ještě lepší výsledek do odvety. Některé situace byly dnes hodně sporné a rozhodčí je řešil v náš neprospěch. V Odvetě se chceme prezentovat útočnou hrou a vstřelit nějaké góly. Určitě nic nevzdáváme a máme vše ve svých rukou."