FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Ostrava 0:1
19.04.2010

Gambrinus liga, 25. kolo: FC Slovan Liberec vs. FC Baník Ostrava 0:1 (0:0)

Michal Vít
Po Jablonci a Teplicích jsme na stadionu U Nisy měli zálusk na dalšího soupeře hrajícího o titul. Ač Slovan a Baník dělí v tabulce sedm pozic, na hřišti v prvním poločase vládl jednoznačně Slovan. V několika obrovských šancích jsme však nedokázali dostat míč za skvěle chytajícího hostujícího gólmana. Baník nás tak ve druhém poločase zákonitě vytrestal a se štěstím si z Liberce odváží všechny body.
25.kolo, pondělí 19.4.2010
0:1
(0:0)
FC Baník OstravaFC Baník Ostrava
FC Slovan Liberec: Z. Hauzr - M. Zeman, J. Polák, R. Dejmek, L. Vulin - B. Dočkal, L. Vácha, M. Gecov (78. M. Bosančić), J. Liška (72. P. Papoušek) - A. Kerić, J. Nezmar
FC Baník Ostrava: V. Baránek - R. Řezník, A. Neuwirth, R. Bolf, F. Neves - M. Lukeš, T. Marek, M. Lička (90. P. Wojnar) - M. Vydra (90. D. Kraut), A. Varadi, T. Mičola (82. J. Greguš)
Branky: 69. F. Neves. ŽK: 30. M. Gecov, 39. A. Kerić, 68. J. Nezmar, 76. J. Polák - 77. M. Lukeš. Rozhodčí: Drábek - Filípek, Dobrovolný, Hrubeš.
Diváci: 4810

Zdravotní lapálie hráčů Slovanu neutichají a v posledních týdnech se již stalo pravidlem, že se od posledního zápasu vynuceně mění sestava. Tentokrát se tyto změny dotkly obrany, kde trenéři nově nemohli počítat s Holeňákem a Keličem. Po boku Poláka se tak tentokrát objevil Dejmek. Pozitivním faktorem pak bylo definitivní uzdravení Keriče, který nechyběl v základní sestavě. Na lavičce náhradníků byl už připraven i Bosančič.

Hned od úvodních minut se hrál svižný fotbal z obou stran. První velkou šanci měl na kopačkách ve 12. minutě Dočkal. Ten si zpracoval centr Vulina, v malém vápně se zbavil obránce a jen díky rychlému přístupu brankáře Baránka nestačil zakončit mezi tři tyče. O pět minut později zachraňoval Baník znovu Baránek a to hned dvakrát po dvou rohových kopech. Nejprve centr Dočkala našel Dejmka, jehož tvrdou ránu z voleje hostující gólman reflexivně vyrazil na roh. Z něj se pak snesl míč na hlavu Vulina, jehož pokus však už nebyl natolik nebezpečný jako ty předchozí.

Na hřišti byl v tu chvíli pouze Slovan, což vykrystalizovalo v další šanci Dočkala, který tentokrát pálil z patnácti metrů. Na brankáře Ostravy však opět nevyzrál. Chvilku poté byl Baránek znovu v permanenci, když musel vyrážet propadlý centr Dočkala a poté se třásl i při dorážce Dejmka.

Baník se poprvé dostal do zakončení až ve 36. minutě. To si hosté vytvořili závar v našem pokutovém území, kde se k zakončení dostal Mičola, ale ve výborné šanci trestuhodně přestřelil. Chvilkové ostravské intermezzo přerušili naši hráči hned vzápětí, kdy dostal míč do uličky Kerič. Ve výhodné pozici se ještě snažil zpětnou přihrávkou najít Nezmara, toho však těsně před brankou hosté stačili pokrýt.

V úplném závěru prvního poločasu znovu ostravské obraně unikal Kerič. Míč si však hodně předkopl a Baránek mu ho ještě stačil vypíchnout. Odražený balón se poté dostal k Liškovi, který ale hradbu těl neprostřelil. Přes řadu šancí se tak šlo do šaten za bezbrankového stavu.

Do druhého poločasu vstoupil Baník daleko aktivněji. Výsledkem jeho proměny byly dvě šance z 55. minuty. V obou případech byl již Hauzr překonaný, ale situaci vždy zachránili obětavými zákroky naši obránci. Hra obou mužstev se poté odvíjela především ve středu hřiště. Další příležitost přišla až v 67. minutě. To si na centr Dočkala vyskočil Nezmar a s přispěním Baránkovi teče skončil míč na břevně.

Jako blesk z čistého nebe pak přišla první branka utkání. To se do míče ve vzduchu opřel hlavou Neves a Hauzr na jeho oblouček nedosáhl - 0:1. Mohlo však být ještě hůře, když to o tři minuty později zkoušel hlavou Mičola. Mířil však doprostřed branky, kde byl připravený Hauzr.

Slovan se střídáním snažil dostat do tlaku a v 82. minutě mohlo být vyrovnáno. Střílený centr Vulina trefil nůžkami Kerič a Baránek měl s jeho střelou spoustu práce. Situaci však hostující gólman zvládl. Baník odpověděl tvrdou střelou Varadiho. V jeho případě si na míč u tyče počkal Hauzr. Na závěr zápasu se hosté stáhli do obrany a výhru si již pohlídali. Slovan tak po pěti ligových kolech poprvé prohrál. Zvlášť v prvním poločase jsme však byli jasně lepším týmem. Baník byl ale šťastnější a díky zlepšené hře ve druhém poločase si nakonec odváží všechny body.