FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Olomouc 0:4
07.11.2009

Gambrinus liga, 14. kolo: FC Slovan Liberec vs. SK Sigma Olomouc 0:4 (0:2)

Michal Vít
Tragický scénář mělo utkání 14. kola Gambrinus ligy. Rozjetá Sigma potvrdila na stadionu U Nisy svou momentální špičkovou formu a uštědřila Liberci jednu z nejhorších porážek na domácí půdě. Potupná prohra 0:4 se rodila v modrobílé bolesti v podobě našeho tristního zakončení. Olomoučtí tak po vzájemném zápase přeskočili Slovan v tabulce.
14.kolo, sobota 7.11.2009
0:4
(0:2)
SK Sigma OlomoucSK Sigma Olomouc
FC Slovan Liberec: Z. Hauzr - T. Gebre Selassie, M. Holeňák, R. Kelić, T. Janů - A. Kerić, M. Bosančić (46. P. Papoušek), L. Vácha, B. Dočkal (63. T. Frejlach) - J. Blažek, T. Krbeček (57. J. Nezmar)
SK Sigma Olomouc: T. Lovásik - D. Rossi da Silva, A. Škerle, P. Dreksa, M. Vepřek - T. Janotka, M. Kaščák, T. Hořava (90. M. Machalický) - M. Hubník (72. J. Petr), M. Ordoš (79. V. Štěpán), P. Šultes
Branky: 29. M. Ordoš, 32. P. Šultes, 53. D. Rossi da Silva, 60. P. Šultes. Rozhodčí: Jech - Handlíř, Štěrba, Matějek.
Diváci: 2617

Po "anglickém" týdnu, kdy jsme během osmi dní odehráli tři utkání, měli hráči možnost k pořádné regeneraci. Proto základní sestava Slovanu nedoznala oproti minulým zápasům větších změn. Tou jedinou bylo nasazení Keriče na pravý kraj zálohy. Papoušek tak byl připraven pouze na lavičce.

Hned úvodní minuty zápasu naznačily, že očekávané ofenzivní pojetí hry obou mužstev bude naplněno. V úplném úvodu však Dočkal, Dreksa ani Ordoš své střely mezi tři tyče neumístili. Zvlášť šance Ordoše ale po gólu vyloženě volala. V 10. minutě měl velkou příležitost také Slovan. Blažek se individuálně prosadil přes Dreksu, ale tvrdou střelou proti Lovásikovi neuspěl. K dorážce se ještě málem dostal Krbeček, ale hosty od pohromy zachránil na brankové čáře zaskakující Škerle.

Poté hra probíhala zejména ve středu hřiště. Až ve 25. minutě se znovu dostal k hlavičce Ordoš. Tentokrát již mířil do branky, ale přesně do jejího středu, kde byl připravený Hauzr. O minutu později vymyslel Blažek krásnou zpětnou přihrávku na Dočkala jehož střelu Lovásik vyrazil před sebe, kde byl volný Krbeček. Ten byl evidentně touto příležitostí zaskočen, protože vystřelil slabě o zem a hostující gólman tak míč ještě v pádu stačil zachytit.

O další dvě minuty později nás tato neproměněná šance hodně mrzela. Ordoš dostal míč do vápna, obešel Hauzra a sebevědomě zakončil - 0:1. Bylo však ještě hůře. Tři minuty poté totiž po nacvičeném rohovém kopu poslal míč do sítě z druhé vlny nabíhající Šultes a rázem to bylo o dvě branky - 0:2.

Slovan se z tohoto direktu dostával těžko a do konce poločasu si již žádnou šanci na snížení nevypracoval. Do kabin se tak šlo za dvoubrankového vedení Sigmy.

Do druhého poločasu poslali trenéři na hřiště Papouška a ten měl hned po půl minutě pobytu na hřišti ideální pozici pro střelu. Bylo však patrné, že Papoušek ještě nebyl dostatečně rozehřátý, střela mu totiž příliš nesedla.

V 53. minutě udeřili hosté potřetí. Po rohovém kopu se na přední tyči prosadil Rossi a situace tak byla kritická - 0:3. Sigma nepřestávala útočit a v 60. minutě se po učebnicovém brejku trefil z dorážky Šultes a zahájil tak hromadný odchod fanoušků Slovanu ze stadionu - 0:4.

V 67. minutě se po delší odmlce ozvali opět naši. Papoušek vymyslel ideální kolmici za obranu na Dočkala, který se snažil prostrčit míč do vápna na Blažka, ale míč se k našemu útočníkovi nakonec nedostal. Hráči Slovanu se snažili alespoň zmírnit dosavadní debakl. Zpoza obránce střílel Frejlach, ale Lovásik byl pozorný. Po dalším závaru zkoušel štěstí i Nezmar. Opět však bez úspěchu. Hosté byly neustále "krvelační" a po příležitostech Šultese a Ordoše jsme mohli děkovat, že na světelné tabuly nesvítil pátý gól Olomouce.

Když už v 76. minutě překonal Papoušek hlavičkou Lovásika stál pro změnu proti snížení Slovanu Nezmar, který míč nechtěně zblokoval. O minutu později zkusil štěstí z velké dálky opět Papoušek, ale hostující gólman míč v poklidu pokryl.

V závěru se neujaly střely Frejlacha ani Blažka, a tak jsme s Olomoucem na domácím stadionu prohráli potupně 0:4. Tento výsledek se tak řadí mezi nejhorší porážky, které stadion U Nisy zažil.