FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Marseille - FCSL 0:1
01.10.2015

Francouzská fantazie! Slovan v Marseille proměnil jedinou střelu na branku ve vítězný gól

Jakub Martínek
Marseille - Parádní výsledek! To si mohou říct naši fotbalisté po utkání s francouzským Olympique Marseille. Favorizovaný soupeř byl po celé utkání jasně lepší a měl navrch. Skvělý gólman Koubek ale držel Slovan ve hře o dobrý výsledek. Ten nakonec podtrhl šest minut před koncem Vladimír Coufal, který první libereckou střelou na branku rozhodl celé utkání.
sk. F, čtvrtek 1.10.2015, 21:05, Stade Vélodrome
Olympique de Marseille Olympique de Marseille
0:1
(0:0)
Olympique de Marseille: Mandanda (C) – Isla (68. Dja Djedjé), Rolando, Rekik, Mendy – Romao, Silva – Alessandrini (82. Sarr), Cabella (71. Barrada), Ocampos – Batshuayi.
FC Slovan Liberec: Koubek – Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák – Pavelka (C) – Josef Šural (89. Kerbr), Shala (74. Bartl), Sýkora, Jefremov – Rabušic (46. Bakoš).
Branky: 84. Coufal. ŽK: 37. Rekik, 60. Ocampos - 47. Pokorný, 90. Bartošák. Rozhodčí: Eskov – Mosyakin, Danchenko (všichni Rusko).
Diváci: 10040

Domácí Marseille vstoupila do utkání hodně aktivně a od úvodních minut diktovala tempo hry. Hned po třech odehraných minutách se k hlavičce protlačil útočník Batshuayi, který ale zamířil hodně vysoko nad libereckou branku. Náš tým měl v úvodu střetnutí problém s kombinací a u míče se objevoval jen sporadicky.

První nebezpečná situace se o slovo přihlásila v jedenácté minutě, kdy Olympique využil svého náporu. Přízemní centr Mendyho směřoval na přední tyč, kam si naběhl Cabella. Ten ale na míč naštěstí nedosáhl. Vzápětí se do balonu opřel zpoza vápna domácí Alessandrini a gólman Koubek převedl první ostřejší zákrok, když na poslední chvíli vyrazil balon směřující mezi tyče.

Úvod utkání patřil jasně francouzskému velkoklubu, což potvrdila i další šance Batshuayiho. Ve dvacáté minutě propadl balon pokutovým územím právě k belgickému útočníkovi s kongskými kořeny, který ale ztroskotal na dalším skvělém zákroku našeho gólmana.

Slovan se před brankou soupeře v prvním poločase příliš neohřál. Za zmínku stálo jen počínání Šurala, který se marně natahoval na zadní tyči po centru Bartošáka. Ten na poslední chvíli uklidil do bezpečí obránce Romao. Podobně si na druhé straně hřiště počínal ve čtyřicáté minutě stoper Pokorný, který doslova za pět minut dvanáct odvrátil balon před zakončujícím Batshuayim, který by měl před sebou prázdnou branku.

Obraz hry se na startu druhého dějství příliš nezměnil. Domácí Marseille obléhala útočnou polovinu a snažila se dostat do zakončení. Hráči Slovanu urputně bránili a čekali na nějakou rychlou brejkovou příležitost.

Další velká gólová šance Olympique přišla takřka po hodině hry. Střelu Alessandriniho tečoval Bartošák a gólman Koubek musel předvést další parádní zákrok, kdy na poslední chvíli dokázal vyrazit střelu mířící do sítě. Následnou dorážku poslal Ocampos jen těsně vedle liberecké svatyně. Velmi aktivní Alessandrini se opřel do balonu znovu o čtyři minuty později. Jeho technický obstřel ale skočil metr nad břevnem.

Osm minut před konce zahrozil domácí Barrada. Ten vyslal na libereckého gólmana pořádnou jedovku. Koubek ale znovu předvedl své kvality a balon vyrazil na roh. Poté už přišla velká chvíle pro modrobílé barvy. Po skrumáži před brankou se nejrychleji zorientoval Vladimír Coufal a tvrdou přízemní střelou nedal Mandandovi žádnou šanci.

Olympique měl tři minuty před vypršením řádné hrací doby obrovskou šanci na vyrovnání. K odraženému balonu se nejrychleji dostal na hranici šestnáctky jeden z domácích hráčů a tvrdou ranou propálil vše co mu stálo v cestě. Slovan měl ale v brance skvělého Koubka, který střelu za svá záda opět nepustil. Náš tým už si závěr utkání pohlídal a z Marseille si odvezl skvělý výsledek 0:1, který čekal asi málokdo.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Hlavou mi letí strašně moc věcí. Jsem hrdý na všechny hráče a celý tým kolem. Vím, co za tím bylo a jaké štěstí jsme měli. Celý Liberec se za nás musel modlit, všichni naši blízcí asi byli někde v kostele, protože jsme opravdu měli obrovskou kliku. Na druhou stranu jsme pro to podle mě udělali absolutní maximu. Během 25 minut mi toho hlavou problesklo hodně, ale ke konci utkání jsem si vzpomněl na Udinese. Tehdy jsem na Slovan koukal v televizi a říkal jsem si, kolik štěstí měl. Teď jsem si vzpomněl na slova kustoda Kuldy Ulihracha, který tři týdny po mém příchodu prohlásil, že toto mužstvo bude mít obrovskou sílu a že cítí stejnou náladu, jako za trenéra Šilhavého. Samozřejmě jsem strašně šťastný, že je výsledek takovýhle.