FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Udinese - FCSL 1:3
22.08.2013

Evropská liga, Play-off: Udinese Calcio - FC Slovan Liberec - 1:3 (1:1) + video

Lukáš Váňa
Liberecký fotbal prožil v Terstu báječný večer. Se solidní porcí štěstí ale především díky překrásným gólům vyhrá Slovan nad Udinese 3:1. Velmi nadějný výsledek ale naši hráči musí potvrdit v odvetě, kde je čeká náročná práce.
play-off EL, čtvrtek 22.8.2013, 20:45
Udinese Calcio Udinese Calcio
1:3
(1:1)
Udinese Calcio: Kelava - Heurtaux, Danito, Domizzi - Basta, Lazzari (63. Maicosuel), Alan, Pinzi (63. Zielinski), Gabriel - Di Natale, Muriel
FC Slovan Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelić, Fleišman - Sackey, Rybalka - Delarge (90. Hadaščok), Pavelka, Frýdek (65. Šural) - Rabušic
Branka: 35. Gabriel - 16. Rybalka, 49. Delarge, 83. Kušnír Rozhodčí: Hagen - Nebben, Lundberg (všichni Norsko) ŽK: 56. Domizzi - 38. Delarge, 64. Kušnír

Na fotbalovém stadionu v severoitalském Terstu nastoupil Slovan proti týmu Udinese Calcio. Domácí tým rekonstruuje stadion a své utkání tak hraje zde. I přesto se ochozy slušně zaplnily a od začátku panovala celkem dobrá atmosféra, ve které se neztratily ani hlasivky libereckých fanoušků.

Zápas rozehrál náš tým, který nastoupil v modrých dresech. V 5. minutě rozjel náš tým solidní akci, k zakončení nás ale domácí nepustili a sami předvedli rychlý brejk. Muriel šel proti třeb našim obráncům, ze 20 metrů napřáhl a zatřásl naším břevnem. O minutu později kopal standardku Di Natale, z dobré pozice ale branku těsně minul. Hezkou akci v zápětí předvedl Slovan. Frýdek si narazil s Rybalkou a lobem ho poslal za obranu. Rybalkův centr ale nebyl přesný.

V 10. minutě kopal Lazzari přímý kop, na zadní tyči bal volný jeden z jeho spoluhráčů, který hlavou směřoval míč na naší branku. Pavelka byl u tyče ale připravený a míč vykopl. Ve 13. minutě předvedl své střelecké schopnosti opět Muriel, a znovu to byla střela z nějakých 20 metrů a opět byla velmi nebezpečná. Kovář míč vykopl na rohový kop, který jsme ubránili.

Slovan přežil úvodní nápor a začal vystrkovat růžky. Několik kombinací skončilo před vápnem, pak se ale v 16. minutě dostal před vápnem k balónu Rybalka, udělal pár kroků a ze 20 metrů přesně trefil. Balon se otřel o břevno a skončil v síti - 0:1.

Ve 20. minutě se domácím povedla akce po levé straně, hlavička jednoho z domácích mířila na branku, na malém vápně jí ale odkopával Kelić. Míč mu nesedl a našel ve vápně stojícího Bastu. Jeho pokus ale směřoval někam k rohovému praporku.

Ve 28. minutě předvedli naši zajímavý trik. Kušnír šel vhazovat, přišel k němu Frýdek a vypadalo to, že bude vhazovat on. Pak ale odcházel a Kušnír mu hodil míč do zad, vzal ho pro sebe a odcentroval do vápna. Brankář si ale centr pohlídal. Ve 30. minutě vyslal Allan dlouhým pasem do našeho vápna Di Nataleho, ten to zkusil z voleje. Branku ale netrefil.

Ve 33. minutě bylo v našem vápně opět horko. Pinzi mohl z hranice vápna střílet, ale posunul do strany, kde byl Di Natale, jemu střela z úhlu moc nesedla, na zadní tyči na ní ale málem dosáhl ve skluzu Danilo. Nakonec skončil v síti jen on. Ve 35. minutě ale už bylo vyrovnáno. Di Natale z pravé strany odcentroval a na zadní tyči se do vzduchu pověsil Gabriel, který taktéž nádherným gólem vyrovnal - 1:1.

Ve 40. minutě se snažil do šance protlačit Delarge, ve vápně ale o balon přišel. Ve 43. minutě váhal Sackey s rozehrávkou, nakonec pustil do šance Di Nataleho. Na něj se ale natlačili naši obránci a o balon ho připravili.Ve 44. minutě se ke střele dostával opět aktivní Muriel, jeden z našich hráčů mu ale padl do střely. Poločas skončil 1:1.

Hned ve 47. minutě tvrdě pálil Lazzari, Kovář byl ale připraven. Ve 49. minutě udělal Slovan radost svým fanouškům. Kušnír poslal centr do vápna, Rabušic prodloužil a Delarge na zadní tyči zblízka napálil míč pod břevno - 1:2.

V 52. minutě mohl vyrovnat Basta, Kováře ale neprostřelil. O minutu později měli domácí neskutečnou tutovku, naše obrana ale obětavě zabránila jasnému gólu, když domácí Lazzari nedokázal propasírovat míč do sítě z malého vápna. Výbroná práce obětavých obránců! Hodně horké minuty naše obrana přežila. Brankář Kovář byl ošetřován po střetu s Di Natalem, který byl v péči lékařů rovněž. Oba pokračovali ve hře.

V 64. minutě dostal žlutou kartu Kušnír, pro kterého to bohužel znamená, že v odvetě nebude hrát. Na naší branku se v těchto minutách valil jeden útok za druhým, domácím ale chyběla v koncovce přesnost a naše obrana hrála velmi dobře a obětavě. V 68. minutě to vypadalo na nadějný brejk domácích, naši hráči se ale fantasticky vrátili a Rybalka míč před vápnem vypíchl. V 74. minutě nás domácí zatlačili před vápno, Zielinski centroval a těsně před Kovářem míč píchl Di Natale. Náš brankář byl ale v dobrém postavení a míč za svá záda nepustil.

V 76. minutě kopal Di Natale rohový kop, nejvýš v našem vápně byl Basta, hlavou orazítkoval tyč. Následoval hodně nadějný brejk našeho týmu, dopředu se hnala trojice našich hráčů, Delarge ale o míč čerstvý Maicosuel. Slovan ustál neskutečný tlak domácícho týmu a udeřil z brejku. V 83. minutě utekl po levé straně, naši hráči sebrali všechny síly a postupovali ve čtveřici. Fleišman hru přenesl na Kušníra, ten si balon pích do středu hřiště a levačkou se nádherně trefil. Míč opět olízl břevno - 1:3. V 90. minutě napřáhl k parádní střele Maicosuel. Kovář ale vytáhl neskutečný zákrok. Chvíli na to stálo při našem čaroději štěstí. Kovář svou branku snad začaroval, potřetí mu pomohla branková konstrukce v nastaveném čase!