FC Slovan Liberec | Žižkov přijede bojovat o záchranu, to už tu bylo...
07.05.2009

Žižkov přijede bojovat o záchranu, to už tu bylo...

Lukáš Váňa
Aktuálně předposlední tým ligové tabulky přijede do Liberce s jediným cílem, udržet naději na záchranu i pro zbývající kola. Podobná situace nastala ve 30. kole sezóny 2003/2004. Tehdy přijela Viktorka na stadion U Nisy vybojovat záchranu, odvezla si ale druholigovou příslušnost!
Jedna velká horská dráha, tedy strmé stoupání vzhůru a ještě strmější sešup dolů. Takový je pohyb ligovou tabulkou v podání našeho nejbližšího soupeře FK Viktoria Žižkov. Pamatujete ... v sezóně 2001/2002 nás o první historický titul mohl připravit jediný tým, FK Viktoria Žižkov. Nakonec z toho bylo pro Viktorku třetí místo. 2002/2003 opět třetí místo a 2003/2004 již zmíněný sestup do druhé ligy. Výkonostní turbulence ale není třeba hledat tak "daleko" v historii. V loňské sezóně hrál Žižkov v pohodě ve středu tabulky a letos už jej mnozí odepsali. Viktorka ale předvedla neskutečné zmrtvýchvstání a je zpět ve hře o ligovou příslušnost v sezóně 2009/2010.

Ve 23.kole měla Viktorka na svém kontě pouhých 15 bodů. Za poslední tři kola k nim ale dokázala přilepit dalších 7 bodíků (mimo jiné vyhrála v Brně!!!) a na záchranu ztrácí momentálně 3 body. Motivaci tedy Žižkov má jako hrom, to samé se ale dá očekávat i od našeho týmu.

To že Žižkov na našem stadionu zaboduje je poměrně reálné. Řečí matematiky lze pravděpodobný bodový zisk hostí vyčíslit percentuelně takto: zisk 3 bodů = 0%, zisk 1 bodu = 50%, zisk 0 bodu = 50%. Přeložme si tuto matematickou prognózu do statistiky vzájemných zápasů na stadionu U Nisy.

12 zápasů, 6 vítězství - 6 remíz - 0 porážek, skóre 18:7

Ano, Viktoria Žižkov boduje na našem stadionu častu, tři body ale z Liberce ještě nevezla! Historie pamatuje několik velmi zajímavých duelů. Minimálně tři stojí za připomenutí a lze je označit výrazem nezapomenutelný! A to nepočítáme fakt, že Viktoria Žižkov byla 14.srpna 1993 historicky naším prvním ligovým soupeřem.

24. března 2002 kráčel Slovan vstříc prvnímu titulu. Tehdy se o něm jen šeptalo, po utkání s Viktorkou už se ale mluvilo nahlas. V 90. minutě byl stav stále 0:0 a s našimi borci to nevypadalo vůbec dobře, po druhé žluté kartě se do sprch poroučel kanonýr Jiří Štajner. Na hřišti byl ale ještě jeden kanonýr! Jan Nezmar rozhodl v 93. minutě o naší výhře a zklamal tehdejšího trenéra Viktorky Zdeňka Ščasného. Ano, i tehdy vedl Viktorku tento trenér. A Nezmar z radosti naházel do ochozů jak dres tak i trenky ...

Další památný duel proběhl 30. července 2000. Tehdy poprvé v historii Viktorka na našem hřišti po poločase vedla (podruhé se to opakovalo v minulé sezóně). Tři branky tehdejšího miláčka ochozů Lazzara a jedna branka Nezmarova rozhodly o naší výhře 4:2. Na branky to bylo nejbohatší vzájemné utkání hrané v Liberci. Ještě o gól více padlo na Žižkově v naší první ligové sezóně, když jsme vyhráli 4:3.

Jestli nějaký vzájemný zápas zůstane fanouškům Liberce v paměti nadobro tak to bude ten z 23. srpna 1998! Je ale zapsán černým písmem. Zápas se kvůli rekonstrukci stadionu U Nisy hrál na Městském stadionu. V 66. minutě zvyšoval Barbarič na 2:0, Žižkov hrál navíc bez vyloučeného Šilhavého (28.minuta) a Hunala (66.minuta). Vypadalo to na jednoznačnou záležitost a pohodlný tříbodový zisk. Přesto dokázal v 76. minutě na 2:1 snížit Zelenka. Ještě že byl v té samé minutě vyloučen další žižkovský hráč Buryán, uklidňovali se tehdy všichni přítomní fanoušci. Žižkov to ale nezabalil a v osmi lidech (vlastně sedmi, brankář zůstával ve vápně) se vrhl do útoku. V 90. minutě bylo neuvěřitelné dílo dokonáno, když na konečných 2:2 vyrovnal Kordule. Potupná remíza se soupeřem, který dohrával bez tří vyloučených hráčů ležela tehdy mnoha fanouškům v žaludku hodně dlouho!