FC Slovan Liberec | Tři góly jsme si dali sami, smutnil nad chybami po utkání s Fiorentinou Vladimír Coufal
21.10.2016

Jakub Martínek
Liberec - ani třetí pokus libereckým fotbalistům v Evropské lize nevyšel a náš tým tak i nadále na první letošní vítězství v “Evropě” stále čeká. Slovan nestačil na stadionu U Nisy na favorizovanou Fiorentinu, které podlehl ve čtvrtek 1:3. I když svěřenci trenéra Trpišovského dokázali svému soupeři především ve druhém poločase řádně zatopit, dvougólové manko z první půle už se jim jen těžko dohánělo. Kapitánskou pásku na svou levou paži oblékl znovu Vladimír Coufal, který nechyběl na pravé kraji liberecké defenzivy.

Liberečtí fotbalisté vstupovali do utkání s Fiorentinou ze třetího místo skupiny J se ziskem jednoho bodu a ztrátou tří bodů právě na italský celek z Toskánska. Úvod utkání ale nezastihl Slovan v úplně nejlepším rozmaru. Po pěti minutách hry totiž musel Dúbravka krotit zakončení Kaliniće. Souboj tentýž hráčů se odehrál i o tři minuty později, tentokrát už ale se špatným koncem pro náš tým. Chorvatský forward se nemýlil a poslal “fialky” do vedení.

Další pohroma pro Slovan přišla ve dvacáté třetí minutě, kdy se po libereckém zaváhání dostal k míči opět Kalinić a svým druhým gólem poslal svůj tým do velmi slibného vedení. Náš tým se v prvním poločase jen těžko dostával před branku soupeře a tak se dalo očekávat, že po přestávce přijdou změny. “O přestávce jsme se domluvili s trenérem, že soupeře zkusíme honit po celém hřišti 1 na 1, což si myslím, že se nám trošičku povedlo,” prozradil poločasové pokyny liberecký kapitán.

Změna taktiky rozhodně prospěla a Slovan se po změně stran začal častěji dostávat do hry a italského favorita přehrávat. “Určitě jsme je zaskočili presingem a vytvořili jsme si poměrně velký tlak, který vedl ke kontaktnímu gólu,” dodal ke zlepšení situace Coufal. Vyrovnávací branka náš tým očividně povzbudila. V šedesáté osmé minutě navíc nepříjemně pálil Breite a hostující gólman měl plné ruce práce, aby štiplavá rána zpoza vápna neskončila v jeho síti. O chvilku později se svěřenci trenéra Trpišovského nadechovali k dalšímu náporu, jenže po laciné chybě u postranní čáry přišel trest a třetí branka Fiorentiny. “Bohužel jsme lacino ztratili balon u lajny a takový velcí hráči to umí potrestat.”

Slovan ani po třetí brance zbraně nesložil a snažil se utkání znovu zdramatizovat. Málem se to povedlo Bartlovi v sedmdesáté třetí minutě, kdy jeho elegantnímu zakončení patičkou nechybělo mnoho. Šest minut před koncem řádné hrací doby se ale situace pro náš tým ještě zkomplikovala. Breite totiž ve snaze vybojovat balon fauloval a po druhé žluté kartě musel předčasně do šaten. V tu chvíli už zřejmě ani ti největší optimisté v zázračný obrat nevěřili. “Porážka pro nás to byla krutá i poučná. Fiorentinu jsme zatlačili tak, jak by tady asi nikdo nečekal. Ve druhém poločase to bylo hodně podobné jako utkání se Soluní,” komentovala průběh utkání liberecká pětka.

Po porážce s Fiorentinou se tak našemu týmu postup do další fáze opět o něco vzdálil. Přesto má před sebou ještě další tři utkání a naději, že se do jarní části Evropské ligy podívá. “Dokud neskončí skupina, naděje na postup stále žije. Všichni umíme počítat a víme, že ta naše pozice není dobrá. Zkusíme překvapit Fiorentinu u nich, venku hrajeme možná lépe než doma. Pak nás čekají ještě dvě utkání. Pořád je o co hrát,“