FC Slovan Liberec | Obere Slovan lídra o body? Liberečtí se představí na hřišti pražské Sparty
25.04.2014

Obere Slovan lídra o body? Liberečtí se představí na hřišti pražské Sparty

Lukáš Michalík
PRAHA/LIBEREC - V rámci 26. ligového kola se naši fotbalisté pokusí přerušit sérii neporazitelnosti pražské Sparty a oddálit tak jejich mistrovské oslavy. Slovan stále bojuje o třetí místo, každý bodový zisk z horké půdy lídra tabulky tak bude velice cenný. Utkání mezi Spartou a Slovanem se uskuteční v sobotu 26. 4 a jeho začátek je naplánován na 20:15 hodin. Hlavním rozhodčím byl delegován Michal Paták, jemuž budou asistovat pánové Nádvorník a Štěrba.

AC Sparta Praha

Fotbalisté pražské Sparty v letošní sezoně Gambrinus ligy naprosto dominují. Pražané v dosavadních pětadvaceti utkáních nepoznali hořkost porážky a body ztratili jen čtyřikrát, mimojiné zde pod Ještědem. Na čele tabulky má Sparta před druhou Plzní luxusní desetibodový náskok a souhrou okolností by mohla ligový triumf slavit již tento týden. K tomu však potřebuje porazit naše mužstvo a zároveň věřit Teplicím, že v Plzni neprohrají.

Zimní přestávka na letenském klubu nezanechala žádné stopy, Sparťané tak pokračují v nastoleném trendu a porážejí jednoho soupeře za druhým. Z deseti zápasů hraných na jaře Lavičkova družina nevyhrála jediný, z ostravských Bazalů si přivezla jen bod. V minulém kole Sparta zvítězila v malém pražském derby na hřišti Dukly. Na vítězství 3:1 měl lví podíl autor dvou branek Josef Hušbauer, jehož jednou trefou podpořil obránce Kadeřábek.

Kádr lídra tabulky, dle očekávání, doznal v průběhu zimní pauzy minima změn. Jediným příchodem tak byl transfer teplického beka Marka Krátkého, jenž dorazil na hostování s opcí. Jako posílení se dá zčásti považovat také uzdravení levého obránce Hybše, jenž vinou zlomeniny zánártní kůstky celý podzim promarodil. Bývalý reprezentant Tomáš Ujfaluši ukončil ze zdravotních důvodů kariéru, obránce Pauscheka klub uvolnil na hostování do Bohemians a mladý gólman Staněk zamířil do anglického Evertonu. Útočník Slepička a záložník Zeman, stále kmenoví hráči Sparty, pomáhají v boji o záchranu Příbrami.

Sparťané mají v mužstvu dva nejlepší střelce celé soutěže. Tabulce kanonýrů vévodí se čtrnácti zásahy Hušbauer, jemuž s jednogólovým mankem dýchá na záda David Lafata. Bořek Dočkal překonal rekord ligy v počtu asistencí. Slávistický odchovanec a bývalý hráč Slovanu svým spoluhráčům připravil úctyhodných osmnáct branek. Ani minutu na hřišti dosud nechyběli brankář Vaclík a pravý bek Kadeřábek. Sparta bude mít pro sobotní utkání k dispozici takřka kompletní kádr, otazník visí pouze nad startem Costy.

FC Slovan Liberec

Našemu mužstvu se do souboje se Spartou půjde o něco lépe, jelikož Slovan minulý týden odčinil porážku z Příbrami, když pod vedením nového kouče Vavrušky otočil duel se Slováckem a po brankách Rajnocha s Jarolímem zvítězil 2:1. Liberečtí hráči dvanáctým vítězstvím v sezoně zároveň překonali hranici tisíce bodů v samostatné české lize, čehož Slovan dosáhl, po Spartě a Slavii, jako třetí klub v historii. Po výhře se Slováckem jsme se posunuli na čtvrté místo v tabulce, kde ztrácíme pět bodů na třetí Mladou Boleslav.

Bilance vzájemných zápasů v tomto případě hovoří pro našeho soupeře. V celkových jedenačtyřiceti kláních dokázal Slovan dvanáctkrát zvítězit a osmkrát remizovat. Zbylých jedenadvacet utkání skončilo tříbodovým ziskem Sparty. Z celkového počtu dvaceti vzájemných střetnutí na hřišti Sparty brali Liberečtí body celkem šestkrát, za tři výhry a stejný počet remíz.

Fotbalisté pražské Sparty v probíhající sezoně Gambrinus ligy stále drží neporazitelnost. Možná nejblíže porážce byli na podzim v utkání na stadionu U Nisy. Náš tým se ve druhé půli zásluhou Fleišmana ujal vedení, které dlouho držel, ovšem v samotném závěru vystřelil Sparťanům alespoň bod útočník Lafata.

S čím naše mužstvo půjde do sobotního utkání, nastínil mladý obránce a odchovanec Lukáš Pokorný. "Sílu Sparty samozřejmě respektujeme, ale my stále hrajeme o poháry a každý zápas chceme zvládnout, ten na Spartě nevyjímaje. Rozhodně také nechceme být při jejich mistrovských oslavách", prohlásil levonohý fotbalista, jenž na jaře odehrál dvě celá utkání.

Nejlepším střelcem Slovanu v letošní sezoně je se šesti góly Sergej Rybalka. Čtyřikrát rozvlnil síť za soupeřovým brankářem Pavelka a tři góly přidali Šural s Jarolímem. Nejlepším nahrávačem je se čtyřmi asistencemi Marek Jarolím. Nejvíce hracích minut, 2085, prozatím nasbíral David Pavelka, za kterým následuje z 1900 odehranými minutami Kováč. Pro sobotní utkání nejspíše nebude k dispozici zraněná čtveřice Delarge, Fleišman, Kováč a Karišik, nejistý je také start Šurala.